Джипи: Европа гореше, а ние се хвалехме, че имаме най-леките мерки

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
12:08 / 18.03.2021
4393
"Не трябваше да се затваря, трябваше малко да се засилят мерките. За да постигнем ефект, ако сега приложим по-рестриктивни мерки, това ще е в средата на април. Ще трябва да ги лекуваме вкъщи. Няма как да направим кислородотерапия вкъщи. Препълнените болници влошават рязко качеството", заяви в "Денят ON AIR" д-р Георги Миндов - председател на организацията на общопрактикуващите лекари в София. 

И добави, че в един момент излиза по-добре хората да са си вкъщи, докато нямат нужда от кислород. Когато сатурацията падне под 90, това означава нужда от кислород и най-вероятно има пневмония. Какво може да направи личният лекар, когато пациент има нужда от кислород?! Нищо, изтъкна д-р Миндов. 

"Нямаме подаден критерий от институция, да кажем РЗИ, за хоспитализация. Когато пациент се влоши, няма механизъм да го освободя от карантината. Той трябва на собствен риск от финансова санкция да избяга от карантината и да си направи снимка. Не можем да управляваме процеса в домашни условия", оплака се личният лекар пред Bulgaria ON AIR.

Според д-р Миндов, може би малко сме подценили ситуацията и е можело малко по-рано да затегнем мерките.  

"Трябваше да се види, че цяла Европа гори, а не да се хвалим, че нашите мерки са най-слабите. Трябваше да има по-силни мерки, за да не умират хора и да не се претоварват болниците. Това е огромна вълна, която ще ни залее", подчерта той.

Гостът в студиото отбеляза, че няма ваксини у нас и затова няма голямо значение по какъв ред се ваксинират отделните групи. А д-р Миндов има само един случай, в който цяло семейство се отказва от ваксиниране с AstraZeneca. 

Липса на финансиране бави клиничните изпитвания на българската ваксина

Колкото е по-млад ваксинираният, толкова по-неприятни усещания има - по-силен имунен отговор дава, но без разболяване, стана ясно още от думите му. 

"Сложил съм 3 флакона от въпросната спорна партида и близо месец няма оплаквания. С друга ваксина има неприятен инцидент в момента на поставянето на втора доза. Дори от притеснение човек може да направи инфаркт. Ще има ваксини, това трябва да го знаят всички. Имаме възможност да работим с RNK ваксините", заяви д-р Миндов.

"Не е нормално лекар да се реди за ваксини. Не може да ни показват като на опашка за банани. Личните лекари не са останали за 10 лева. Искаме да бъдем третирани като най-мощния инструмент в момента; да имаме достъп до всички получавани в България ваксини; да имаме по-широк достъп до информация и да участваме интензивно в процеса. На нас трябва да се набляга и да се разчита, готови сме", настоя още той.

Виж коментарите (1)

Още по темата (17024):
09.04.2024 Лекар: Ако една майка откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Ваксините, които са в Националния имунизационен календар, да бъдат правени
08.04.2024 Проф. Ива Христова разясни за коклюша и стремглавото му разпространение
08.04.2024 Съдът оправда Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Първите симптоми са като при лека настинка! Никакво
самолечение!
08.04.2024 Костадин Костадинов се изправя пред съда заради COVID-19
Още новини от Национални новини:
Увеличиха заплатите на полицаите
Проучване на "Екзакта Рисърч Груп": ГЕРБ-СДС с над 9% пред ПП-ДБ
Блогър сезира редица институции за схема за 250 млн. лв.
Прокуратурата за обвинената във фалшификации Лена Бориславова
Обрат за освобождаването от такси за студентите
Застаряваме, но се раждат повече бебета


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).