Дори и да е добре платена, българинът все повече отказва да работи нискоквалифицирана работа

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
10:10 / 30.12.2024
6867
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%.Тази картина на трудовия пазар очерта в интервю за БНР Георги Първанов, експерт по човешки ресурси, член на УС на Българската асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта.

Има трайна тенденция на по-голям брой завръщащи се от чужбина българи, както и на заселващи се граждани на страни от ЕС, заяви Първанов, който смята, че демографската ситуация се подобрява.

По думите му, продължава да се увеличава броят на хората, които се заселват у нас и за първи път имаме обърната тенденция, а прогнози очертават 2025 г. като първата, в която ще се види сериозна промяна в тази посока. Експертът цитира данни, изнесени от демографа Георги Бърдаров за 10 пъти ръст на заселилите се германци в района на Добрич.

30 000 - 40 000 души е бил вносът на работници у нас за тази година. С това общият им брой за последните години ще достигне шестцифрена стойност, каза Георги Първанов в предаването "Преди всички" по БНР.

"Тотално не достигат сезонните работници. Голям е интересът е от тези с краткосрочна заетост. Българинът все повече отказва да работи нискоквалифицирана работа, дори да е добре платена."

Повечето производители трудно могат да се справят без да ползват сезонна работна ръка от страни извън ЕС, подчерта той.

Около 150 000 са трайно безработните, броят им се е застопорил, уточни Първанов.

Експертът отчита и друга тенденция: бум на млади хора, които искат да работят – 13-14-15-годишни, както и бум на хора в пенсионна възраст, които продължават да искат да работят.

Обяснението за първата група е в изтъняването на средната класа и това, че доходите у дома не достигат. Към това се добавя и желанието на младите хора за независимост, посочи Първанов.

Специалистът по човешки ресурси обърна внимание и върху огромната разлика между заплащането в районите с най-ниска средна работна заплата: 1500 лева, и почти 3200 лв. в икономически добре развити райони.

Първото тримесечие на 2025 ще бъде загубено и като възможност за усвояване на еврофондове, и като чужди инвестиции, изтъкна в заключение той.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Politico: Никола Минчев е разследван за корупционния скандал с Hu...
Инцидент с работник във военния завод "Арсенал"
МО: Без паника, ако видите военна техника по пътищата!
Шефът на БНБ изтъкна пет ползи от приемането на еврото
АПИ съобщи добрата новина за шофьорите по АМ "Тракия"
АПИ предприе спешни действия за трайното укрепване на пропадналия...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).