Доходите ни нарастват, но разходите за храна и сметки стопяват ръста им

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
20:39 / 09.03.2025
2870
За 20 години възнагражденията на българите са нараснали 10 пъти, показва изследване на Асоциация "Активни потребители".

За 20 години доходите на българите са нараснали 10 пъти, показва изследване на Асоциация "Активни потребители". Но увеличила ли се е покупателната ни способност и позволяваме ли по- скъпи и по- качествени продукти?

Че доходите нарастват отчитат и от най-уязвимата група в обществото – пенсионерите. "Първата ми пенсия беше около 60 лева, а сега е 870 лева", казва Величка.

Но къде отиват парите ни, макар и повече като доходи? "То основният доход отива за разходите - енергия горива, те са свързани доста разходи и придвижване и храна", смятат хората, пише NOVA.

Но дори и основни продукти от потребителската кошница поскъпват, отчитат хората. Масовото кисело мляко вече гони цена от 2 лева кофичка. Контролните органи са на мнение, че тази цена не е нормална. "Не смятам, че тази цена от 2 лева за кофичка от 400 грама е нормална", казва директорът на Дирекция "Контрол по храните" в БАБХ д-р Любомир Кулински.

Първите по веригата – фермерите – също не смятат, че тази цена на киселото мляко е реална. "Като се има предвид, че изкупна цена е лев на литър и оборните крави дава по 40-50 литра, то не би трябвало млякото на магазина да е повече от лев", добавя фермерът Красимир Кирилов.

Що се отнася до качеството му, обаче то може да бъдем спокойни, уверяват от БАБХ. "Това едно от трите защитени наименования за произход, които българската държава защити. И като пише българско кисело мляко на етикета, то сме сигурни, че е от български крави, в българско предприятие", обяснява д-р Кулински.

При така формираните високи цени на масовите храни, потребителят, оказва се че се ориентира към по-бутикови стоки. "Нашето мляко го продаваме на 3 лева, но е 6% масленост и от българско родопско говедо. Нашите крави дават 10 литра", казва Красимир.

С проблема с високите цени на стоките от първа необходимост се зае Министерството на земеделието и храните. До дни се очаква предложението им за законодателни промени, с които да се реши въпроса с прекупвачите и веригите за доставка.

Виж коментарите (0)

Още по темата (634):
21.04.2025 Икономист: На общинските пазар уж са земеделски производители, а продават банани
19.04.2025 Българските плодове станаха жертва на климатичните промени
18.04.2025 Поскъпват основни храни, плодове и зеленчуци
15.04.2025 Шефката на КЗП: Има разминавания между обявените цени на етикети и брошури и цените, които плащаме на касите!
09.04.2025 Овощар: Тaзи гoдинa българските кайcии нa пaзaра щe бъдaт гoлямa pядкост
07.04.2025 От кухнята: Сиренето се продава от 9-11 лв., но в магазините е 19–21
Още новини от Национални новини:
Патрулки в лявата лента ще пречат да се превишава скоростта? А ко...
НИМХ с прогноза за първите дни на май
Официално: Населението на България вече е под 6.5 милиона души
Енергийният министър за 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй": Това ще бъд...
Кирил Петков влезе с усмивка в съдебната зала
Осъдиха Георги Семерджиев на 2 години затвор и за фалшива шофьорс...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).