Доц. Гломб: Локдаунът е демоде

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
10:03 / 27.10.2021
1925
"Кривата на заболеваемостта от COVID-19 хвърчи нагоре буквално като ракета“, заяви доц. Любомира Гломб, завеждащ отдел "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

По думите й това, което отличава четвъртата вълна, която е предизвикана от "Делта“ варианта на коронавируса, е, че се засягат в много по-голяма степен децата от 0 до 19 години.

"Делта“ вариантът продължава да доминира, от 500 проби седмично, които се секвенират, всички са такива“ обясни тя.

"За децата най-подходящи са тестовете за самотестване, така родителите ще бъдат спокойни. Децата от 1 до 4 клас ще се нуждаят от помощта на родителите, но другите ще се справят и сами““, посочи тя по повод въвеждането на тестове, за да се върнат учениците на училище.

Според доц. Гломб наличието на антитела доказва че ние сме преминали през вируса, но това не означава че сме защитени напълно от повторно заболяване.

"Тези антитела, които гарантират, че съответният индивид е предпазен от заболяване, са вирус неутрализиращите антитела. Доказването им се прави с вирус неутрализираща реакция, тя е единственият метод, обясни вирусологът.  

След боледуване сертификатът важи 6 месеца, а сертификатът след ваксина е една година, но се препоръча и трета доза, припомни тя.

"От край време е известно, че коронавирусните инфекции повтарят. Сертификат след първа доза от вирусологична гледна точка не е много добре издържано, но от прагматична все пак е нещо“, смята доц. Любомира Гломб.  

"Локдауните не са лошо нещо, но вече има и по-модерни начини за справяне с кризата. Това е мярка от средновековието, още когато са въведени карантинни мерки“, коментира тя.

Според нея модерната мярка е ваксинирането. "Ваксините са създадени, вече мина година и половина, тяхното приложение сред населението е широко, милиарди са ваксинирани срещу COVID-19, нито една ваксина не е подлагана на такива дълбоки проучвания какво се случва след прилагането й“, каза доц. Гломб.

Според нея, където няма ваксинационно покритие, изходът е ограничаване на събирания и на излизане.

Виж коментарите (1)

Още по темата (17024):
09.04.2024 Лекар: Ако една майка откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Ваксините, които са в Националния имунизационен календар, да бъдат правени
08.04.2024 Проф. Ива Христова разясни за коклюша и стремглавото му разпространение
08.04.2024 Съдът оправда Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Първите симптоми са като при лека настинка! Никакво
самолечение!
08.04.2024 Костадин Костадинов се изправя пред съда заради COVID-19
Още новини от Национални новини:
Кредитен консултант: Хората, които се замогват, търсят по-големи ...
Българинът с присадено сърце и бъбрек, покорил Килиманджаро, влиз...
Любо Ганев: Медиите и спортът ще са засегнатите от промените в ре...
Тагарев призна за SMS-и на Борисов
Порязаха някои пенсионери за Великден
Спешна помощ на плажа с джетове


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).