Десетки сънародници ходят на пазар при "жертвите от българския фашистки окупатор"

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
17:08 / 22.01.2023
22297
През последните години десетки хиляди българи масово посещават общините в Западните покрайнини в съседна Сърбия. Най-много българи се срещат в Цариброд, Пирот и Ниш и особено по време на празници и през почивните дни, предаде  БГНЕС.

Обикновено новините за "българския десант“ в тези места се свързват с ресторанти и СПА-центрове. В еднообразните репортажи непрекъснато се говори за по-ниските цени на туристическите услуги и разрешението да се пуши свободно навсякъде.

В Пирот, който през средновековието се нарича Момчиловград се намира, един от символите и красотата на града – Момчиловата крепост. Разположена до река Нишава, крепостта е построена през XIV век от известния български владетел от Родопите Момчил войвода. До Освобождението от османско робство Пирот е изцяло български град.

Сръбското проникване започва през 19-ти век. Никъде около Момчиловата крепост, която от 1979 г. е Паметник на културата, няма никаква информационна табела, че тя е българска. Няма дори данни за "сръбската" легенда, която твърди, че е била построена от княз Лазар.

Оглушителна е и липсата на информация за двете български църкви – "Рождество Христово“, по-известна на всички в града като "Пазарската“ църква. Тя е построена през 1834 година от български майстори, също като и "Успение Богородично", създадена от Никола Йованов Образописец от Самоковската школа. От стенописите ясно си личи българският характер и произходът на двата храма. Липсата на информационни табели явно прикрива желанието да се пренапише миналото. Така както става по тези места от 150 г. насам.

А табели в Пирот не липсват и особено в централната част, в памет на "жертвите от окупатора или пък за убитите от сътрудниците на врага".

И, разбира се, "в духа на добросъседските отношения и спазването на правата на българското национална малцинство в Сърбия“, всяка година има чествания в памет на "жертвите от българския фашистки окупатор“. А на тях задължително присъства по някой и друг министър от Белград. Сигурно за да не пострада "дружбата между двата братски народа“.

На въпроса на БГНЕС дали се намираме в построената от българите църква, клисарят в една от тях с намръщен тон отговори: "Тук няма нищо българско, тук всичко е общо, балканско“.

Излишно бе да поискаме повече пояснения за това какво означава - общо балканско.

При толкова масирано българско присъствие за пазар или за отдих с минимални усилия местните власти може да увеличат приходите си и печалбите от нашите туристи - като посочат богатото културно историческо наследство. Но, истината е по-страшна от парите и печалбите, колкото и големи да са те.

Виж коментарите (1)

Още по темата (978):
13.05.2024 Главчев с остра позиция към новия президент на РС Македония
13.05.2024 Президентът: България не приема изявления, противоречащи на Договора за добросъседство с РС Македония
10.05.2024 Пеевски: Няма да допуснем България да бъде употребявана за вътрешнополитически цели в Северна Македония!
20.03.2024 Македонски полицаи пребиха българин
06.03.2024 МнВР: Политици в СРМ отново разпространяват неверни твърдения за България
06.01.2024 Костадин Филипов: Вписването на българите в Конституцията на РСМ се оказа тежък политически провал
Още новини от Национални новини:
Удължава се забраната за износ на инсулин
100-годишен данъкоплатец изуми най-големия шеф на НАП
Какво е шиткойн и защо крипто инвеститорите много ги обичат?
Освободиха директора на здравната компания за детска болница, ето...
Парламентът решава съдбата на съдебния инспектор, отправял сексуа...
1500 лева стартов бонус от BETHUB.bg


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).