Д-р Радев: В сезона на сенните хреми и алергиите самолечението може да има обратен ефект!

Автор: Пламена Николова
Коментари (0)
08:47 / 10.04.2020
9759
В сезона на сенните хреми и алергиите варненци да не прибягват до самолечение, за да няма обратен ефект, съветва д-р Радослав Радев, специалист УНГ към МБАЛ "Св. Анна" във Варна. Ето какво коментира специалистът за Varna24.bg:

"Вече се забелязва нарастване на броя на пациентите с оплаквания, характерни за алергичните реакции по това време на годината. Тези, които са с установен проблем, те си знаят и са с очакване, но има хора, които не са се сблъсквали с това, и трябва да бъдат консултирани от специалист. Най-честите симптоми на сезонната алергия от страна на горните дихателни пътища са кихане и бистра водниста хрема. Когато има съчетание с други хронични заболявания, риносиноит, хремата може да бъде по-гъста и гнойна. Зачервяването и сърбежът на очите, конюнктивитът, също са показателни за това състояние.

Тези симптоми водят най-често до затруднено носно дишане. В периода на цъфтежа на полените няма ка да ограничим разпространението им и това са външните причини, които отключват сезонните или целогодишни алергии. Можем обаче да повлияем върху фактори, които зависят от самите нас и ще ни помогнат да се чувстваме по-комфортно в ежедневието си.

Най-вече трябва да се наблегне на домашната хигиена. Да се елиминират максимално всички дразнители и причинители на алергии у дома. Нужно е да се поддържа възможно най-сух въздух в жилището ни. Влажният въздух е добър проводник на алергените и настаняването им в носната лигавица. От друга страна е добре да се перат при висока температура чаршафите и калъфките. Тези факти значително могат да намалят предпоставките за разпространението на алергиите", съветва д-р Радев.

За хората, предразположени към алергии, не е препоръчително да гледат цъфтящи цветя у дома, припомня специалистът. Домашният прах няма как напълно да го елиминираме, но можем до максимум да сведем нивото му у дома. Ако имаме домашен любимец, е добре в този период, когато се обострят алергиите, да се разделим с него, ако е възможно да го предоставим на близки за известно време, за да прекъснем веригата, препоръчва д-р Радев.

"Съветът ми към хората, които за първи път отключват симптоми като затруднено носно дишане и носно дразнене, е в никакъв случай да не предприемат самолечение", категоричен е специалистът.

"Често пациентите купуват капки за нос на случаен принцип, ползват ги няколко дни и се чувстват облекчени. Повечето такива капки съдържат съставки, които могат да предизвикат обратен ефект. Когато мине ефектът от капките, се получава още по-голям оток на носната лигавица и така може да се стигне до напълно запушен нос и кървене. Запушеният нос и липсата на кислород води до нарушения на съня, а това от своя страна - до нервно-психическа раздразнителност и липса на концентрация, умора", обяснява медикът.

Тежестта на симптомите са водещи, за да предприемем посещение при лекар точно в този момент. Ако има усложнения, трябва да се потърси специалист - било то УНГ, педиатър, алерголог или друг, препоръчан от семейния лекар.

"Нашият фокус е в съпътстващите заболявания. Ние няма как да лекуваме една алергия по хирургичен път, но можем да помогнем на пациенти с хронично обострено заболяване, което съпътства алергичната хрема. В нашата УНГ област, най-честата причина, която води пациентите при нас след алергична хрема, е изкривената носна преграда. Много хора имат съвършен нос на пръв поглед, но това не кореспондира с вътрешното състояние на преградата. Тя може да е много крива. Друга причина за усложнения може да са носните полипи и носната хипертрофия. Съчетани с алергията, утежняват симптоматиката и се стига до невъзможност за овладяване на нещата с консервативен начин. Тук вече се намесват възможностите на радиохирургията, в която ние в  отделението УНГ към МБАЛ "Света Анна" имаме дългогодишен опит", допълни още д-р Радев.

Виж коментарите (0)

Още по темата (17028):
09.05.2024 COVID-19 има нов вариант, вижте симптомите на FLiRT
09.05.2024 Младежи събират пари за съученичка, загубила родителите си в пандемията от COVID-19
08.05.2024 Изтеглят COVID ваксинa в световен мащаб
06.05.2024 Ген. Мутафчийски за трудностите на военен лекар
09.04.2024 Лекар: Ако една майка откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Ваксините, които са в Националния имунизационен календар, да бъдат правени
Още новини от Национални новини:
Пеевски: Няма да допуснем България да бъде употребявана за вътреш...
Голямата проверка в складовете на "Лукойл" най-вече заради количе...
Роден е на днешния ден, умира едва на 28, но оставя ярка следа в ...
Службите стиковат работата си за изборите
Един от граничните ни пунктове: Изглежда толкова сиво и грозно, с...
Деница Динчева: Новите промени в обвързаната подкрепа целят облек...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).