Българка в огнището на заразата и в Китай, и в Германия! Разликите са огромни, тук е по-несигурно!

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
20:52 / 17.03.2020
32526
Пикът на епидемията се пренесе от Азия в Европа и разликата в подхода за справяне с кризата на двата континента става все по-видима. Наша сънародничка се оказа в огнището на заразата и в Китай, и в Германия и преживя карантина на два континента.

Да живееш в изолация - това е нещо, което студентката Преслава Пешкова познава добре. Българката е на специализация в Ухан в момента, в който пламва епидемията от COVID-19. Там остава затворена две седмици - през втората, без изобщо да излиза, с храна, доставяна до вратата й.

Връща се в Германия, където две седмици е под карантина в казарма, преобразена в хотел и има право да излиза само за кратко пред сградата. Как китайците и европейците приемат извънредното положение.

"И там можехме да излизаме навън, но по улиците беше наистина празно, хората спазваха съвета на правителството. Докато в Щутгарт хората не приемат насериозно нещата. Излизат навън, не носят маски, не спазват дистанция, използват обществен транспорт, пазаруват".

В Щутгарт Преслава дори става обект на тормоз заради маската си.

"Преди 4- 5 дни излязох с маска, нямаше никой друг с маска, освен мен и ми се случи на няколко пъти да ми крещят в лицето "Корона! Коронавирус!" Дори ми се изкашляха два - три пъти. Отделно, където и да ходя, хората ме зяпат, и то грозно зяпане!"

Къде се чувствахте по-застрашена?

Преслава Пешкова: "Тук, в Щутгарт. Защото дори аз да спазвам тези мерки, има опасност, излизайки навън, да се запася с продукти, аз да се заразя, защото другите не ги спазват - не носят маска например или не носят ръкавици или не спазват дистанция. Дори да искам да спася себе си, не мога". 

Неспазването на ограниченията Преслава си обяснява не само с лекомислието на европейците, но и с подхода на властите, които са обявили, че е вероятно да се разболеят около 70% от населението. Тя напомня, че за разлика от Китай, Европа няма ресурса да строи болници, да мобилизира огромен брой лекари и да лекува голям брой пациенти едновременно.

Преслава Пешкова, студентка в Щутгарт: "Мисля, че ние сме доста разглезени в Европа, тъй като имаме много повече възможности и сме свикнали на лукс, докато хората в Китай са по-скромни и се задоволяват с това, което им се дава и те силно вярват, че правителството прави всичко възможно, за да им помогне и няма да ги остави в нужда".

Като човек, прекарал повече от месец затворен между четири стени, Преслава съветва хората да си намерят занимания, докато са у дома, за да оползотворят, а не да пропилеят времето - например, тя се е записала на онлайн курсове, прави упражнения, чете книги, играе настолни игри, съобщи БНТ.

Виж коментарите (0)

Още по темата (17024):
09.04.2024 Лекар: Ако една майка откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Ваксините, които са в Националния имунизационен календар, да бъдат правени
08.04.2024 Проф. Ива Христова разясни за коклюша и стремглавото му разпространение
08.04.2024 Съдът оправда Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Първите симптоми са като при лека настинка! Никакво
самолечение!
08.04.2024 Костадин Костадинов се изправя пред съда заради COVID-19
Още новини от Национални новини:
Агнешкото до 28 лева за килограм, но засега!
Теглят номерата на машините за съответствие за предстоящия вот "2...
Борисов: Преговори с ПП-ДБ може да има, но без Петков, Денков и В...
Какво ще се случи с цените на горивата в следващите дни?
Дезинформацията е най-вече за ваксините срещу коклюш
Банкери: Има банки, които дават


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).