България участва с 25 проекта в 14-ата конференция на Комитета на министрите на страните-участнички в Централноевропейската програма за университетски обмен (CEEPUS). Това стана ясно на пресконференция на министъра на образованието и науката
Даниел Вълчев. Той отбеляза, че България е председател. Според него това е най-значимата инициатива за академичен обмен. Сега програмата навлиза в третата си фаза, която е свързана с научните изследвания. В тях основните звена са различни университети от цялата страна - Югозападният университет в Благоевград, УНСС, Техническият университет в София, Медицинският университет, Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив, Пловдивският университет "Паисий Хилендарски", НБУ и Институтът по география към БАН.
В периода 2004-2005 г. над 400 български и чуждестранни висшите учебни заведения са участвали в годишния университетски обмен на държавите, участващи в инициативата - Албания, Австрия, Босна и Херцеговина, Македония, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Сърбия, Унгария, Хърватия, Черна гора и Чехия.
Елизабет Сорантин, главен координатор за програмата, обясни, че всяка страна трябва да отпусне поне 100 месечни стипендии на студенти и преподаватели. Всяка държава отпуска средно между 400 и 600 месечни стипендии за една академична година. Австрия дава най-много стипендии -1000. Тя е и страната, която поема всички разходи по администрирането на програма. Всяка държава определя каква сума ще изплаща, като стипендиите отговарят на условията на живот във всяка страна. В България размерът на стипендии се определя от постановление 90 на МС. Преподавателите и докторантите получава 210 лева месечна стипендия, 135 лева - редовните студенти. Министър Вълчев заяви, че размерът на тези стипендии ще бъде пропорционално увеличен. За следващата учебна година България ще отпусне 430 месечни стипендии за преподаватели и студенти от чужбина.
Конференцията ще бъде официално открита в 14.00 часа.
Източник: агенция "Фокус"