Българите в Сърбия не са можели да си намерят работа, били принудени да добавят "-ич" към фамилиите си

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
08:59 / 09.02.2022
4399
По времето на Милошевич българите не са можели да си намерят работа. Някои са били принудени да добавят окончание "-ич“ към фамилните си имена с надеждата, че ще получат работа. Затова днес често можете да чуете фамилията Велинович или Александрович, без да знаете, че всъщност става дума за сменени български фамилии. Това разказва в интервю за вестник "Данас“ Дарко Аначков – председател на Българо-сръбския център (БСЦ) във Враня, предава БГНЕС.

 

Той споделя, че според последното преброяване българите там са 700, но се смята, че реалният им брой е между 3 000 и 4 000.

Основният мотив, според него, за откриването на БСЦ е необходимостта хората да се освободят от стигмата. И въпреки че в социалните мрежи може да се срещнат коментари за българите, които са свързани с езика на омразата, "хората бавно, но сигурно се освобождават от страха от миналото“, твърди Аначков.

Той е председател на организацията от декември 2017 г., чиято цел е утвърждаване на позицията на българското национално малцинство в Сърбия и сближаването между двата народа.

Българо-сръбският център се занимава основно с култура, образование, изкуство, туризъм или икономика – "нищо, което по някакъв начин може да предизвика омраза и разделение сред гражданите на Враня“. Разбира се, имало е и опасения, че в крайна сметка БСЦ ще се превърне в политическа партия и ще поиска да има свои съветници в община Враня.

В момента центърът осъществява проект, който включва и други градове в Южна Сърбия.

Това е проектът "България ти подава ръка – запознай се с нея", а гимназисти от Буяновац, Враня, Владичин хан, Сурдулица, Лесковац и Ниш имат възможност да се запознаят с темата за борба с дискриминацията и насилието сред своите връстници.

Втората част на проекта се отнася до популяризирането на българската култура, туризъм и възможности за трансгранично сътрудничество.

"Всеки наш проект трябва да съдържа елементи от българската култура, език, български туризъм, гастрономия и всичко, което най-добре представя България. Повярвайте ми, национализмът не е донесъл добро на никого. Патриотизмът е нещо друго. Честно казано, не харесвам националисти от двете страни на границата и уважавам и ценя патриотизма“, заяви Аначков.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1003):
12.02.2025 МВнР скочи срещу изказване на премиера на Република Северна Македония
25.01.2025 Велизар Енчев: Поканата на македонската делегация на инаугурацията на Тръмп е тревожен сигнал
06.01.2025 Историк: Образът на Христо Ботев в масовото съзнание е доста различен от реалния
28.12.2024 Северна Македония: България е задължена да ни подкрепя
05.10.2024 Димитър Русков: РСМ залъгва с изкуствени проекти, а реториката им се пренася от България срещу целия ЕС
29.09.2024 Соломон Паси: Единственият печеливш е Русия
Още новини от Национални новини:
Финансовият министър: Никога не сме били по-готови за влизане в е...
Радомир Чолаков: Някой постоянно иска да създава кризи в българск...
Роберта Мецола към България: Еврото е стабилност и напредък
Спрете да сечете горите на България: Десетки се включиха в протес...
Експерт: В България няма ресторант, който да спазва всички изискв...
Доц. Ганева: Поддържането на добър живот по времето на социализма...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).