Българите най-нещастни в Европа

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (7)
12:23 / 22.12.2009
2533
22% от българите (почти всеки четвърти от нас) се чувстват щастливи, но на фона на другите резултати по-нещастни от нас няма. Това е изводът от Европейското социално изследване за 2009 г., представено от Лилия Димова, българския координатор в рамките на изследването. Проучването се провежда от 2002 г. насам, но България се е включила в него през 2005-а, в третото му издание. В сравнение със скандинавските страни щастливите нашенци са в пъти по-малко. В Дания 80% от анкетираните се чувстват щастливи, а в Словакия - половината от хората. Като цяло 17 на сто от европейците се чувстват нещастни.

Според доцент Димова този път не можем да прехвърлим вината върху кризата, защото в криза живее цяла Европа. По думите й сред най-важните причини да се чувстваме щастливи или нещастни са благосъстоянието (жизненото равнище), доколко сигурни се чувстваме в страната си и какво е доверието ни в институциите.

Едва 10 на сто от българите се доверяват на полицията, а два пъти по-малко (4,6%) - на съдебната система. Сравнителен анализ на мисленето и нагласите на българите отпреди 1989 г. и днес пък показва, че културата на зависимост не се е променила и продължаваме да разчитаме изключително на държавата.

Източник: Dnes.bg

Виж коментарите (7)
Още новини от Национални новини:
Има принципно решение възрастта на пенсиониране и за двата пола д...
Елена Поптодорова: Възможно е развитието на военен конфликт в Евр...
Президентът Румен Радев с извънредно обръщение към народа
Ако основното образование се придобива след завършен 8 клас – няк...
След смъртта на Сияна: АПИ промени маркировката на пътя край Тели...
Връщат 8 клас към основното образование? Означава ли това, че за ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).