© Plovdiv24.bg | | Средно по 50 лв. на глас върви предизборната търговия в големите градове, а в по-малките алъш-веришът минава по-тънко - по 30 лв. Това съобщиха вчера от Асоциация "Прозрачност без граници", която следи за честността на предстоящия вот "2 в 1".Според проучване, направено сред 1000 души през почивните дни, всеки пети избирател е склонен да продаде гласа си. Над 12% са отговорили категорично, че ще прибягнат до порочната практика независимо от цената. Още 7 на сто от хората пък са заявили готовност да изтъргуват гласа си, но за по-висока миза - 100-150 лв.
Основната причина за нарушаването на закона е бедността, като близо 60% от запитаните са посочили като мотив нуждата от средства. "Освен пари се предлагат и хранителни продукти, помощи за зимата и дори голи обещания за бъдещи ангажименти", посочи разнообразните прийоми шефът на асоциацията Диана Ковачева. Купувачите пък активно събирали лични карти, снимали се дори и цели домови книги.
Проучването показва още, че избирателите имат силни съмнения, че местните избори ще бъдат честни, като само 2% вярват, че вотът няма да бъде опорочен. 45 на сто от хората посочват като главен виновник за това политическите партии, които се интересуват само от резултатите. 14,5% от гласоподавателите обаче смятат, че изборите се опорочават от престъпни групировки, които искат да си купят власт.
От асоциацията посочиха, че не всички кандидати за президенти са готови на прозрачна кампания, като са отказали да подпишат споразумение за честни избори. Сред договорите, останали без парафи, са тези на Ивайло Калфин от БСП, независимия Алексей Петров, сочен за глава на "Октопода", и на лидера на "Атака" Волен Сидеров.
Източник: в. "Монитор" |