Асоциация на дистрибутори се обяви против забраната за износ на лекарства

Автор: Цвети Тончева
Коментари (0)
11:57 / 04.11.2023
1130
Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства се обръща в отворено писмо към институциите, медиите и обществото в резултат на издадена от Министерството на здравеопазването заповед за забрана на износа на лекарствени продукти с номер РД-01-606 от 2 ноември 2023. 

"На основание чл. 68 от Административно процесуалния кодекс бихме искали ние и медиите да получим достъп до пълната информация и всички налични документи и анализи, въз основа на които е взето решението за издаване на заповедта за забрана на износа на над 90 лекарствени продукта. Опасяваме се, че то е непрозрачно и не се основава на конкретен анализ на причините за сигналите за липси в аптечната мрежа. Посочените мотиви и данни за разликата между предписани и отпуснати лекарства са общи и подвеждащи, като не става ясно дали те се отнасят за предписания по НЗОК или за "бели“ рецепти, и за кои продукти. В официално писмо до БАРПТЛ НЗОК заявява, че не следи предписаните лекарства и съответно не може да предостави данни колко от рецептите за пациенти диабет са изпълнени. Не е анализирана и причината за неизпълнение на предписаните и неотпуснати лекарства на "бели“ рецепти. Не става ясно как се прави връзката между неизпълнените рецепти и износа на лекарства. Още повече, че по наша информация от притежатели на разрешения за употреба (ПРУ), търговци на едро и търговци на дребно, към момента в страната има наличности от антидиабетни лекарствени продукти. 

Бихме искали да поставим въпроса как на фона на изброените от ПРУ в уведомленията им до Изпълнителната агенция по лекарствата причини за прекъсване на доставките, предизвиквали недостиг до момента, като производствени проблеми, неритмични доставки, свърхпотребление и ползване на лекарства извън регистрираните показания у нас, институциите стигнаха до извода, че износът е основната причина за дефицит? 

Защо след като многократно сме информирали публичната администрация, че инсулините от паралелен внос не могат да достигнат до пациентите поради административни пречки, държавата не предприе действия в полза на болните от диабет, като осигури още един начин за подобряване на достъпа им до лечение? 

Проблемите в лекарствоснабдяването са комплексни, а причините за недостиг разнородни и всеки един от тях трябва да се адресира с анализ и работещи решения, а не чрез затваряне на България към единния пазар на Европейския съюз. Именно от останалите страни-членки у нас макар и с трудности има 300 разрешения за паралелен внос.  

Държим да припомним, че при редица кризисни ситуации на липса на лекарства паралелната дистрибуция е осигурявала решения за пациентите у нас. В последните години чрез платформата си за сигнали за недостиг на страницата ни сме помогнали на над 2000 пациенти и сме в готовност да продължим да подпомагаме в намирането на необходимите им лекарства.

Виж коментарите (0)

Още по темата (18):
16.05.2024 Удължава се забраната за износ на инсулин
30.04.2024 Защо се налага да доплащаме за уж безплатните лекарства?
15.04.2024 Удължиха забраната за износ на инсулин и детски антибиотици
02.04.2024 Мирослав Ненков: Не бива да се заблуждаваме, че от 16 лева, 9 не са отишли за нечия яхта
02.03.2024 Евтини лекарства трайно изчезват от българския пазар
01.03.2024 Проф. Илко Гетов: В складовете има инсулин
Още новини от Национални новини:
Когато плащате с карта онлайн, трябва задължително да спазвате ня...
Д-р Веселин Даскалов: Все повече малки деца имат късогледство зар...
Каква е била Русия в съзнанието на някои от великите българи?
Днес е един от най-важните дни в годината
Улесняват ремонта на стоки: Производителите длъжни да ремонтират ...
Загубихме голямо име във футбола, създател на легендарни таланти


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).