Ако ще работите по празниците, възможна е и четворна надница

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
09:31 / 17.11.2023
2505
Не са малко професиите, при които работата по време на официални празници е нещо съвсем нормално. Говорим за служителите в сверата на услугите, шофьорите в градския транспорт, лекарите и ние журналистите.

Вижте кои са официалните почивни дни по Коледа и Нова година.

За работата на тези работници и служители, за които официалният празник е ден за работа, е предвидено увеличено заплащане на труда им.

Работа в ден, който е обявен за официален празник, се плаща двойно. Двойна заплата би се дължала, когато служителят по график трябва да работи в празничния ден. Ако обаче не е включен в графика и работодателят го извика на работа, законът изисква да му бъде платена четворна надница. Това е така, тъй като 100% увеличение  за извънреден труд се изчислява върху нормалната надница за работа в официален празник, която, както казахме, е удвоената дневна заплата. Законовата рамка разяснява доктор Тодор Капитанов, експерт по трудово право и създател на платформата mywork.bg.

Работата по време на официални празнични дни често е съпроводена и с полагане на извънреден труд, за който законът е предвидил увеличено възмездяване. Когато служителят работи над установеното за него работно време в работен ден, работодателят му дължи възнаграждение с 50% увеличение за всеки час извънреден труд. Ако работата е в почивни дни, то увеличението е със 75%. За извънреден труд в официален празник работодателят трябва да плати увеличение от 100%.

Двете основания (увеличено заплащане за извънреден труд и увеличено заплащане за работа по време на официален празник) са различни и те се кумулират, т.е за всяко от тях работникът или служителят следва да бъде удвоено възнаграден. В крайна сметка излиза, че в такава ситуация се заплаща четирикратен размер на дневното възнаграждение –  когато положеният труд е едновременно извънреден, защото е положен извън установеното за него работно време и втори път – пак удвоено (100% увеличение), защото трудът е положен в ден на официален празник. Увеличението в тези случаи е право пропорционално на двукратно удвоените усилия, неудобства, лишения и напрежение, които понася работникът или служителят, който полага извънредния труд в дните на официални празници.

Ако работодателят е въвел сумирано изчисляване на работното време, правилото е същото: за работа през дните на официалните празници, независимо дали представлява извънреден труд или не, на работника или служителя се заплаща според уговореното, но не по-малко от удвоения размер на трудовото му възнаграждение. А положеният извънреден труд (работа над законоустановеното работно време) при сумирано изчисляване на работното време се заплаща с увеличение от 50% .

Справка: чл. 262, чл. 263 и чл. 264 от Кодекса на труда.

Виж коментарите (0)

Още по темата (302):
02.01.2025 Очаква се натоварен трафик от Гърция
01.01.2025 Слави Трифонов: Заслужаваме да ни се случват само хубави неща
31.12.2024 В Нова Зеландия вече е 2025 година
26.12.2024 Проф. Фол: Коледа е българското произношение. Рождество Христово става след IV век
24.12.2024 Ако необвързаните девойки направят това тази вечер, ще разберат за кого ще се оженят
08.12.2024 Основните грешки при коледния пост, който да не допускате
Още новини от Национални новини:
Хората със заплати над досегашния праг от 3750 лв. получават по-н...
Григор Здравков за ареста на Мирослав Беляшки: Може би търгуваме ...
Мая Манолова: Двете най-големи търговски вериги в България имат г...
Журналист: В средата на 90-те много българи бяха ограбени, а куфа...
Предстои голяма промяна при сделките с имоти
Над 340 000 пенсионери в България продължават да работят на трудо...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).