Адвокат обясни защо автомобилите на хора, които са отнети, ще останат отнети

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
09:52 / 15.04.2024
13059
През лятото на 2023 г. Народното събрание прие промени в Наказателния кодекс, с които се позволи отнемането на автомобили на пияни и дрогирани шофьори.

Около осем месеца по-късно съдиите от Върховния касационен съд (ВКС) публикуваха становище, в което определят тези наказателни текстове като противоконституционни. Те сезират Конституционния съд с искане да бъде отменено отнемането на превозно средство или налагане на глоба в размер на стойността на превозното средство, когато то не е собственост на извършителя на престъпление.

"Дори да се образува това конституционно дело, дори искането да бъде разгледано, дори Конституционният съд да обяви тези текстове за противоконституционни, решението на КС има действие само за напред. Няма да се прилагат текстовете от момента на постановяване“, обясни пред bTV адвокат Силвия Петкова.

"Автомобилите на хора, които са отнети, ще останат отнети, тъй като това е станало в рамките на действащо право, което не е било обявено за противоконституционно“, допълни тя.

"Мярката като такава е необходима. Обществото е категорично, че не трябва да има прошка и не трябва да има леки наказания за такива прояви. Друг е въпросът, че когато се въвежда такива мерки, те са по предложение на МВР или транспорта, след което се оказва, че са правно неиздържани“, коментира пътният експерт Красимир Георгиев.

"На МВР се наслушахме – санкции, санкции, санкции и глоби, а резултатите стават все по-лоши. Аз бих задал един въпрос – тестваме нарушителите, установяваме, че са употребили наркотици или алкохол, отнемаме им превозното средство, но какво се случва, когато тестваме полицаите? Тестът бил негоден. Нека да уточним – тестът е негоден само за полицаите или за всички граждани на тази страна? За мен това са меко казано недоразумения, които в съдебната зала падат“, подчерта той.

Според адвокат Петкова проблемът с пробите от тестовете за наркотици все още е налице.

"Пробите продължават да не излизат бързо. В случай, в който водач направи полевия полицейски тест, той излезе положителен, а шофьорът не е употребил наркотични вещества, водачът се задържа, отнема му се свидетелството за управление на МПС, свалят се регистрационни номера дори и автомобилът да не е собственост на водача, който е дал положителна проба. Още на този етап се отнемат автомобили, което е незаконно. Мярката "отнемане“, която се различава от "конфискация“, е предвидена да се прилага с осъдителна присъда. Това става от съда, когато признае, че този човек е виновен и е шофирал, след като е употребил наркотични вещества, но за целта трябва да имаме и резултатите от кръвната проба“, каза още Петкова.

Виж коментарите (3)

Още по темата (56):
28.05.2024 Адвокат обясни за по-строгите мерки за шофьорите
23.05.2024 Шофьор с големи перипетии след участие в протест
28.04.2024 Предлагат по-тежки закони за пияни и дрогирани шофьори
15.04.2024 Адвокат: Голяма тъпотия е да ти вземат колата при шофиране пиян, а да не я конфискуват, ако убиеш човек на пътя
12.04.2024 Конфискуването на автомобил, когато не е собственост на извършителя на престъпление, са противоконституционни
15.03.2024 МВР Пловдив обясни какво се случва с иззетите от дрогирани и пияни шофьори автомобили
Още новини от Национални новини:
До 2026 г. изплащат пенсиите чрез пощите, предлагат да се удължи ...
Българин е похарчил 2 600 лева за бургери
Борисов: Cрамота e да съм на един плакат с Денков
Подробности за инцидента на Централна гара в София 
Царуването на парите в брой е към своя край, скоро ще бъдат помет...
Запомнете тези четири дати през юни


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).