Адв. Стайкова: Основният акцент при дружествата с променлив капитал е гъвкавостта

Автор: Рени Томович
Коментари (0)
13:06 / 10.04.2023
1820
Дружеството с променлив капитал е нов вид дружество, наред с останалите търговски дружества в Търговския закон, при което са създадени по-бързи и улеснени процедури за участие на инвеститорите, за по-гъвкави форми на управление, по-широка договорна свобода при формулиране на основните права и задължения за участниците. Това каза адв. Невена Стайкова – специалист по корпоративно право, в предаването "Човекът на фокус“ на  "Фокус“.

Създаването на дружеството е заслуга на инициаторите БЕСКО цял екип от юристи, ръководени от Виктор Токушев и проф. Ангел Каладйджиев. "Това е цяла нова глава в Търговския закон, чрез който се създава нов тип дружество“, заяви адвокат Стайкова.

Въпреки че се казва "дружество с променлив капитал“, то всъщност няма капитал, който да се вписва в Търговския регистър, посочи юристът. "Капиталът на дружеството може да се променя постоянно, съдружниците – също, и това не подлежи на вписване в Търговския регистър. Капиталът се събира и се формира от вноските на съдружници, но не подлежи на вписване в Търговския регистър. Това ще доведе до изключителна гъвкавост и бързина в бизнеса, което е изключително важно за стартиращите компании. Това изискване за вписване към днешна дата е много голяма пречка за всички съществуващи дружества“, обясни адвокат Стайкова.

Основният акцент в ДПК е гъвкавостта. Българското законодателство е доста консервативно по отношение на най-често използваните форми в момента – дружеството с ограничена отговорност. "Тук целта е да се създаде гъвкава правна форма. Дружеството съчетава в себе си най-добрите и работещи конструкции както на ДОО, така и на акционерното дружество. За новия вид дружество важат всички правила, каквито важат и за останалите дружества, познати по Търговския закон“, посочи адвокат Стайкова.

Народните представители обаче отхвърлят промените в Търговския закон, с които се въвеждат дружества с променлив капитал, като според нея няма правни съображения за това. "Екипът, който стои зад този проект, е провел разговори и срещи с всички политически партии, организации и институции на територията на Република България, които имат отношение и биха били засегнати по някакъв начин от този нов тип дружество. Всички партии и техните правни екипи са работили по текстовете, запознати са много добре с тях, всички го подкрепят като нова правна форма, като структура и нещо изключително важно за развитието на бизнеса и средата в България. Защо не е приет е политически въпрос, а който не мога да отговоря“, коментира Стайкова.

Живко КРЪСТЕВ

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Добрата новина: Браво, прекрасни български деца!
Прокуратурата в Хасково иска постоянен арест за 17-годишния
За нарушения на пътя вече ще може да не се налага административно...
Приходите на банките не спират да растат
Мотористче счупи нарочно лявото огледало на шофьорка
Истинско лято през май, връхлитат ни 30-градусови температури


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).