Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
"Паисиеви четения 2017" в ПУ Пловдив
Автор: Екип Plovdiv24.bg 15:17 / 07.11.2017Коментари ()2404
© Plovdiv24.bg
Бивши и настоящи студенти от
ПУ "Паисий Хилендарски":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
"Безпокойства на хуманизма: филологията - застрашена, необходима, неотстранима" е мотото на Международната научна конференция "Паисиеви четения 2017", организирана от Филологическият факултет на Пловдивския университет на 9 и 10 ноември.

Престижният форум ежегодно събира учени от цял свят. Тази година също не е изключение - ще се включат 158 участници, от които над 20 са докторанти. Те са представители на 34 образователни и научни институции: 10 български университета, 2 института на БАН, 1 гимназия, 20 чужди университета и 1 чуждестранен институт ("Максим Горки").

Техните научни трудове тази година са посветени на вече покойния Цветан Тодоров - българо-френски философ и литературовед, лингвист, семиотик, литературен критик, историк на философската мисъл и културолог от български произход.

"Паисиеви четения 2017" ще стартира на 9 ноември от 10:00 ч. с приветствени слова на ректора на ПУ "Паисий Хилендарски" - проф. д-р Запрян Козлуджов, декана на Филологическия факултет проф. д.ф.н Вера Маровска и доц. д-р Жоржета Чолакова отговорен редактор на сборника с научни трудове от миналогодишното издание на конференцията.

След приветствията ще се проведе тържествена церемония за присъждане на почетното звание "Doctor honoris kausa" на изтъкнатият елинист проф д-р Стойна Пороманска. Удостояването е заради нейните заслуги за създаваненето, развитието, утвърждаването и престижа на специалностите с новогръцки език в ПУ "Паисий Хилендарски".

Проф. д-р Стойна Пороманска е доайен на обучението по новогръцки език в България. Благодарение на нея през учебната 2002-2003 г. стартира бакалавърската специалност "Български език и новогръцки език", магистърската "Балканистика", а малко по-късно бакалавърската специалност "Приложна лингвистика с втори чужд език - новогръцки". Освен с конкретни идеи за учебния план проф. Стойна Пороманска оказва безценна помощ за бързото сформиране на компетентен преподавателски колегиум от неоелинисти. Автор е на множество публикации и студии по проблемите на новогръцкия език, както и върху новогръцките диалекти в България. Съставител е и на системите за обучение по новогръцки език: "Новогръцки за начинаещи" и "Новогръцки за напреднали".

След като получи от ректора - проф. д-р Запрян Козлуджов, инсигниите, които придружават титлата - плакет и грамота, проф. Пороманска ще изнесе академична реч на тема "Думата - тази вечна загадка". След нея пленарният доклад ще бъде на английски език. Честта да го изнесе се пада на проф. Суман Гупта от Свободен университет във Великобритания. Темата е "Literature and literary studies in digital environment" - "Литература и литературни изследвания в дигитална среда".

Програмата на международната научна конференция в първия ден наред със заседанията по секции включва и представянето на юбилейния сборник "Да се завърнеш...": носталгии, памет, разказ", посветен на доц. д-р Живко Иванов, дългогодишен декан на Филологическия факултет.

"Паисиеви четения 2017" е единствената по рода си научна конференция в България, която се фокусира до изчепателност върху българската, на останалите славянски народи и световната литература от всички епохи, развоя на езика и езикознанието. Научните трудове не остават в затворената професионална общност на съответното издание на форума, а биват включвани в сборници на родния език на авторите и на английски език, публикуват се на хартия и онлайн, така че да станат достояние учените от цял свят, коментират организаторите. 



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Paisievi-cheteniya-2017-v-PU-Plovdiv-757166
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.