Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Обясниха в детайли как Пловдив се е превърнал в индустриалната столица на България
Автор: Екип Plovdiv24.bg 08:59 / 23.03.2017Коментари ()13701
©
Община Хасково от 21.03.2017 г. е част от "Тракия икономическа зона" /ТИЗ/. Подписи под меморандум за сътрудничество сложиха кметът на общината Добри Беливанов и председателят на Управителния съвет на "Клъстер Тракия икономическа зона" Пламен Панчев.

"Не откриваме топлата вода, ще използваме вече натрупания опит на ТИЗ, за да създадем бизнес зона край Хасково", обяви кметът Беливанов. 

"Целта не е да привлечем просто чужди инвеститори, а чрез тях да постигнем икономическо развитие на региона", обясни Панчев. 

Той допълни, че вече се водят разговори със Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие за цялостно подпомагане на проекта ТИЗ. С над 140 предприятия с инвестиции от 1.5 милиарда евро "Тракия икономическа зона" превърна Пловдив в индустриална столица. Към проекта наскоро се присъедини и Бургас. 
 
Пътят на Пловдив до индустриален център на България проследява в публикация economix.bg. Ето какво пише в сайта за икономически анализи и коментари: "Когато преди повече от 20 години "Фереро" решава да построи фабрика за преработка на череши в едно непознато село, едва ли са очаквали, че с това решение слагат началото на процес, който ще превърне близкия Пловдив в ярко петно на индустриалната карта на Европа. 

Днес "Тракия икономическа зона" - обединение на шест индустриални зони около Пловдив, зад което стоят "Сиенит Холдинг", "КЦМ 2000", италиански и израелски партньори, 9 общини и местният бизнес, е често цитирана история на успеха.

След "Фереро" идва заводът на "Либхер", а по-късно и огромната база на "Сокотаб". Оказва се, че основното, което търсят инвеститорите, е близостта до магистралите. По този начин в община "Марица" възниква първата индустриална зона. Въз основа на този опит започва целенасочено изграждане на другите зони. 

Зоната в Раковски е втора и привлича инвеститори като "Уилям Хюс", "ABB" и "Кауфланд". Постепенно проектът набира скорост, а "Сиенит", строителна компания от Пловдив, която работи по проектите на първите инвеститори, започва да изкупува земи за следващите заводи и се превръща в първия частен дивелъпър на индустриални зони.

"През 2004 г. поставихме началото на зона "Раковски" и покрай нейното бързо развитие си дадохме сметка, че ако не започнем да мислим за продължението на тези проекти, ще изостанем", разказва Пламен Панчев, съсобственикът на "Сиенит" и един от основните двигатели на проекта ТИЗ.

"Започнахме комасиране на земи, за да ги превърнем в зони", обяснява адвокат Вахрам Ерамян, съдружник в "Респект консулт". Това е правната кантора, която обслужва "Сиенит Холдинг" и някои от инвеститорите, и активно участва в създаването на зоните, а след това и на ТИЗ. 

Екипът на "Респект консулт" решава и възникнали законодателни проблеми на бизнеса. Един от големите инвеститори се сблъскал с неочаквана забрана, свързана с отпадните води. 

"Никога не сме предполагали, че е възможно с подзаконов нормативен акт да се забрани да се заустват отпадни води в отводнителен канал", посочва адвокат Ерамян. Оказва се, че имало наредба, която позволява тези канали да се ползват само за отводняване на земеделски земи.

Така в продължение на четири години и инвеститорите, и общините са били без реална алтернатива, докато наредбата се промени. Промяната и се инициира от екипа на "Тракия икономическа зона", а благодарение на юристите на "Респект консулт" вече е факт.


Още по темата: общо новини по темата: 522
11.05.2024 »
10.04.2024 »
28.03.2024 »
23.03.2024 »
21.03.2024 »
20.03.2024 »
предишна страница [ 1/87 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Obyasniha-v-detaili-kak-Plovdiv-se-e-prevurnal-v-industrialnata-stolica-na-Bulgariya-712471
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.