Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Александър Йорданов: Пловдив беше един от символите на демокрацията
Автор: Мариана Панчева 09:40 / 11.03.2017Коментари ()5691
© Plovdiv24.bg
Един от символите на дясното - Александър Йорданов, пристигна в Пловдив, за да подкрепи Коалиция "Реформаторски блок - Глас народен" и водача й за града под тепетата - бившия министър на отбраната Николай Ненчев. При представянето на пловдивската листа на Коалицията Йорданов предупреди, че няма как всички десни партии, които се явяват отделно на тези избори да влязат в парламента и най-голям шанс за това има точно РБ. 

За дясното, за кризата в дясно, за страховете на хората в най-синя град на България - Пловдив, за изхода от ситуацията, Plovdiv24.bg разговаря с Александър Йорданов.

Г-н Йорданов, как се стигна до разбиване на дясното? Има ли изход от тази ситуация?

Изход има и той се нарича неволя. Рано или късно неволята ще сплоти българската десница, защото разделението в нея практически подари и продължава да подарява властта на партии, които не заслужават да стигнат до нея. 

Колко от многото десни партии имат шанс? 

В България няма място за толкова много десни партии. Истината е, че десните партии страдат от тяснопартийни амбиции. Много от тях нямат лидерите, които могат да разширят влиянието си и да направят привлекателно дясното политическо пространство. 

Българската десница се създаде след 1989 година с идеята да управлява България, а не просто да вкара няколко народни представители, защото всеки гражданин и сам може да бъде опозиция на властта, без да е необходимо опозиционна партия да го представя в парламента. 

Десните партии имат задача да стигнат до управлението на страната и да управляват. Проблемът е, че за да бъдеш в управлението, за да можеш да управляваш страната, трябва да можеш да постигаш исторически необходимите политически компромиси. Отказът от взаимни отстъпки, диалог, разбирателство в дясно ни е докарало да тази абсолютно трудна и до голяма степен безизходна ситуация. 

Как се отразява това на хората със сини сърца? 

От един ден съм в Пловдив, обиколих централните улици. Много хора ме разпознаха, разговаряха с мен и споделиха огромната си тревога, че за пореден път сме разделени и те не могат да припознаят как да гласуват правилно. 

И как да гласуват правилно? 

Моят съвет е до последния ден хората да следят социологическите анкети и проучвания  и след това да гласуват за тази дясна партия, която има най-голям шанс за Народното събрание, за да не пропаднат гласовете на десните хора. 

Как ще се случи възраждането на дясното? 

Тук става дума за наследство. Ще дам пример с БСП, при нея силен е т.н. поколенчески вот. Той е родово-фамилен - децата знаят за кого са гласували техните родители и сега застават редом до тях в днешната политическа ситуация. 

В дясното обаче се загуби паметта за нашия общ политически произход. Този общ политически произход има два клона - единият е свързан с т. н. буржоазни партии преди 9 септември 1944 година, а другият е свързан с началото на демокрацията, пълните площади със сини знамена и красотата на синята надежда. А Пловдив беше един от символите на това. 

Всички хора, които тогава бяха по площадите, сега имат своите деца и внуци и трябва да съумеят в семействата си да се убедят взаимно, че демокрацията и синята идея трябва да бъде продължена.
 
Разбира се, че младото поколение днес е друго и иска една различна и екстравагантна визия за политиката, но няма модерна сграда без стабилни основи. Може да си представим най-модерния небостъргач, който младото поколение ще вдигне в България, но той винаги трябва да стъпи на една стабилна основа. И точно демократите положиха тази основа. 


Още по темата: общо новини по темата: 527
18.08.2020 »
02.05.2018 »
05.04.2018 »
28.09.2017 »
28.09.2017 »
28.09.2017 »
предишна страница [ 1/88 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Aleksandur-Iordanov-Plovdiv-beshe-edin-ot-simvolite-na-demokraciyata-709794
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.