Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Георги Титюков: Електронното гласуване може да намали броя на недействителните бюлетини
Автор: Екип Plovdiv24.bg 07:05 / 21.10.2015Коментари ()3167
©
Казваме "ДА" на електронното гласуване, защото смятаме, че ще то може да ограничи възможностите за човешки грешки при преброяване на голям брой бюлетини. Води до по-ниски разходи за администриране на изборния процес.

Резултатите от наблюдението на изборите, проведени през последното десетилетие в стараната, показват, че най-висок процент от нарушенията се дължат на грешки и нередности, допуснати от членове на секционни комисии. 

Използването на нови електронни технологии свежда до минимум възможността за човешки грешки при броенето на бюлетините, включително намаляване и процента на недействителните бюлетини.

ГЛАСУВАНЕ В ДЕНЯ НА НАЦИОНАЛНИЯ РЕФЕРЕНДУМ 

В деня за гласуване за националния референдум гласоподавателят се явява в секционната избирателна комисия. Легитимира се пред член на комисията с личната си карта (със зелен паспорт - само гласоподавателите, родени до 31.12.1931 г.). 

След вписване на данните от личната карта той получава бюлетината за гласуване в националния референдум и непрозрачен плик от член на СИК. Гласоподавател, който желае да гласува и за общински съветници и кметове, получава и бюлетините за гласуване за общински съветници и кметове и влиза сам в кабината за гласуване. Гласува за националния референдум, като поставя знак "Х" или "V" с химикал, пишещ със син цвят, върху квадратчето с избрания от него отговор на въпроса - "ДА" или "НЕ". 

Сгъва бюлетината и я поставя в плика. Гласува и върху бюлетините за общински съветници и кметове. Излиза от кабината. Пуска плика в кутията за гласуване за националния референдум и се подписва в списъка за гласуване в националния референдум. Бюлетините за общински съветници и кметове, върху които избирателят е отбелязал своя вот, се пускат в кутия за гласуване за общински съветници и кметове, след като комисията свери номера на всяка една бюлетина с номерата от кочаните, от които са раздавани бюлетините, откъсне номера в долния десен край на бюлетината и постави втори печат на гърба на бюлетината. 

Избирателят се подписва и в списъка за гласуване за общински съветници и кметове. Документът за самоличност на избирателя се връща след полагане на подпис в избирателния списък и в списъка за гласуване в референдума.

ЗА ДА Е ДЕЙСТВИТЕЛЕН ВОТЪТ ВИ: 

1. Не пускайте бюлетината в избирателната кутия без плик!
2. Не гласувайте с бюлетини, които не са по утвърдения образец! (Образеца ще видите на таблото пред всяка СИК)
3. Не зачертавайте бюлетината изцяло!
4. Не зачертавайте и двата отговора.

Гражданите с увредено зрение или със затруднения в придвижването, които имат право да избират общински съветници и кметове и да гласуват на националния референдум, имат право:

1. Да гласуват в специално обозначената с табела или други обозначителни знаци секция на първия етаж (партер) при гласуване в сгради с повече от един етаж. Пред тази секция се поставят обозначителни знаци указващи допълнителното и предназначение.

2. Да гласуват в избраната от тях подходяща секция на територията на общината след представяне на валиден документ за самоличност и подаване на декларация пред СИК, че не са гласували и няма да гласуват на друго място. Всяка СИК разполага с
такива декларации.

3. Да гласуват с посочен от тях придружител, когато увреждането им не позволява сами
да извършат необходимите действия при гласуването.

Разрешението за гласуване се дава от председателя на СИК, а при оспорване на решението му спорът се решава окончателно от СИК. Когато увреждането не позволява на избирателя/гласоподавателя да се подпише, в полето за подпис член на комисията отбелязва "гласувал" и се подписва. 

Това обстоятелство се отбелязва в графа забележки на избирателните списъци и в протоколите на СИК. Неграмотността не е основание за гласуване с придружител.Член на комисията, кандидат, представител на партия, коалиция или инициативен комитет, застъпник или наблюдател не могат да бъдат придружители. Едно лице не може да бъде придружител на повече от двама избиратели/гласоподаватели.

4. Да гласуват с подвижна избирателна кутия (в домовете си), когато са с трайни
увреждания, които не им позволяват да гласуват в изборното помещение.

За гласуване с подвижна избирателна кутия избирателят/гласоподавателят трябва:

• да подаде саморъчно подписано заявление по образец до съответната общинска
администрация чрез писмо, факс или електронна форма с приложено копие от
документ на ТЕЛК/НЕЛК в срок до 4 октомври 2015 г.
• Да е вписан в списъка за гласуване с подвижна избирателна кутия за изборите и за националния референдум;
• Да притежава валиден документ за самоличност. 

Гражданите, които не са подали заявление в срок до 4 октомври 2015 г., могат да гласуват с подвижна избирателна кутия, ако заявят това не по-късно от 19 октомври 2015 г. и на територията на общината е назначена подвижна секционна избирателна комисия.

5. Да правят заявки за осигуряване на транспорт или друга помощ от общината за
гласуване в изборния ден, на предварително обявен за целта телефон.

Призоваваме всички симпатизанти на ПП "Кауза България" да гласуват с "ДА" на референдума, които ще се проведе на 25 октомври 2015 г.



Още по темата: общо новини по темата: 13
21.10.2015 »
20.10.2015 »
19.10.2015 »
18.10.2015 »
17.10.2015 »
16.10.2015 »
предишна страница [ 1/3 ] следващата страница

Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Georgi-Tityukov-Elektronnoto-glasuvane-mozhe-da-namali-broya-na-nedeistvitelnite-byuletini-590898
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.