Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Шокиращи нередности при производството на масови храни у нас
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:35 / 30.09.2014Коментари ()2891
©
Свинска мас, растителни мазнини и вода тъпчат в маслото производителите, алармираха вчера от Асоциация "Активни потребители". Изследване на асоциацията, което е обхванало 15 от най-популярните на пазара марки, е разкрило шокиращи нередности при производството на един от най-масово използваните хранителни продукти.

В рамките на изследването продуктите бяха тествани за наличие на немлечни мазнини, съдържание на вода, мазнини и сух безмаслен остатък, а тестът е направен в две независими лаборатории, съобщават от "Активни потребители".

Три са основните нарушения, установени от асоциацията ­ най-важното от тях е нерегламентираното влагане на заместители на млечната мазнина, което е установено при четири от изследваните проби. Това най-често са твърди растителни масла, като палмовото масло, което от години се ползва в производството на сирене. Съществуват обаче подозрения и за използването на хидрогенирани отпадъчни мазнини, свинска мас и др., което е незаконна и вредна търговска практика. При някои проби процентът на немлечните мазнини достига шокиращите 75%. В останалите проби, където е установено това нарушение, то варира между 10 и 50%.

"Според българското законодателство продуктите с добавени немлечни мазнини задължително се обозначават като "имитиращи", като на опаковката им се изписват видът и процентът на заместителя. Някои производители на "имитиращи продукти" не отбелязват това на етикетите, което е нарушение на регулаторните изисквания и измама на потребителите. При определени обстоятелства вложените немлечни мазнини могат да бъдат опасни за здравето на хората", коментира Богомил Николов, изпълнителен директор на "Активни потребители".

Друга лоша практика, която установи изследването, е наличието в кравето масло на повече вода от обявеното. При пет от пробите беше отчетено несъответствие между посоченото на етикета и реалното съдържание на вода в маслото, като при част от пробите то е значително. По-високото водно съдържание влошава качеството на продуктите, намалява срока им на трайност и повишава вероятността от развитие на патогенни микроорганизми.

Източник: в. "Монитор"



Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Shokirashti-nerednosti-pri-proizvodstvoto-na-masovi-hrani-u-nas-516813
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.