Над 500 души дойдоха, за да чуят отличените в националния конкурс за ученическо есе "Спасяването на българските евреи от депортиране в лагерите на смъртта на нацистка Германия през Втората световна война".
Божидар Александров от 11 "а" клас и Георги Георгиев от 11 "е" клас на ЕГ "Иван Вазов" и 10-класничката Гергана Запрянова от СОУ "Св. Патриарх Евтимий" грабнаха най-високите отличия. Те получиха призовете си от председателя на Израелско-Българския институт д-р Невен Енчев.
Журито с председател д-р Невен Енчев класира и двама ученици на второ място. Всичките 37 пловдивски ученици участвали в творческата надпревара получиха грамоти. Комисията е била изключително затруднена да определи победителите, защото учениците са се представили отлично.
На тържеството в Пловдив присъстваха областният управител на Пловдив Венцислав Каймаканов, проф. Михаел Бар-Зоар - авторът на книгата "Извън хватката на Хитлер", върху която младите хора писаха есетата с разсъжденията си, председателят на фондация "България" Яков Джераси - запалил искрата за този конкурс, началникът на РИО на МОН Антоанета Пакова, живи свидетели на събитията от времето на Втората световна война и близки на спасените от българската държава евреи.
Сред гостите бе и шефката на Здравната каса в Пловдив Антонина Славова, която преди церемонията проведе едночасов разговор с проф. Бар-Зоар, активист на Израелската социалистическа партия и кавалер на Ордена на Почетния легион.
Участие в конкурса за есе с впечатления върху книгата на проф. Михаел Бар-Зоар "Извън хватката на Хитлер" взеха 400 ученици от 7 до 11 клас от 12 града в цяла България. В началото на април в София бяха обявени и наградени победителите от страната - отличени бяха осем впечатляващи есета.
 |  © |
През април евреите в цял свят се прекланят пред паметта на 6-те милиона избити, изгорени и унищожени в концентрационните лагери по време на Втората световна война евреи, от които 1,5 млн. деца. Наградите от конкурса за есе се връчват дни след Йом Ашуа - траурен ден за загиналите в Холокоста.
"Случилото се не бива да се забравя, то трябва да се предава на поколенията, за да не се повтаря никога повече, особено в 21 век. А тревожното е, че през 2014 г. отново се забелязват признаци на нацизъм в Литва, Минск и дори в Украйна. Затова ние отбелязваме ролята на българския народ, който заедно с царя и Българската православна църква спаси 50 хил. евреи от фашисткия геноцид. Това е изключителен акт, с който България трябва да се гордее , но и за който младите хора, трябва да говорят повече", заяви д-р Енчев.
По традиция победителите, класирани на първо място, ще посетят Израел, където ще се срещнат с депутати от Кнесета и представители на наследници на спасените български евреи. С таблети си тръгнаха от тържеството в Новотел Пловдив учениците, заели второ място.