Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив: Започва проверка защо част от парите по европроектите не са изплатени
Автор: Цоня Събчева 19:27 / 09.01.2025Коментари ()8782
©
За момента все още няма яснота как точно ще се случи плащането към 25 музея, които не са получили финансовите средства по спечелени и изработени европейски проекти, сключени с договори към Министерство на културата. Министерство на финансите за момента не може да даде отговор на въпроса дали ще бъдат финансирани и как. Ясно е, че по някакъв начин ще се намери решение, но в момента все още няма такова. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ директорът на Природонаучния музей в Пловдив и председател на Сдружението на музеите в България Огнян Тодоров.

"Ситуацията е сложна и няма аналог, защото средствата, които ние миналата година заявихме като финансов ресурс по тези проекти, си дойдоха от Министерството на финансите освен като средства и като лимит. Лимитът е бил изчерпан в края на годината и това е една от причините, поради която не сме получили финансирането на проектите,“ поясни той след срещата с министъра на финансите, като добави, че ще бъдат направени проверки за изясняване на ситуацията.

Директорът обясни, че от предвидените от министерството бюджети за музеите 98% отиват за заплати и само 2% са за поддръжка на институциите. Тези средства не стигат дори музеите да си платят тока, подчерта той.

Огнян Тодоров сподели още, че Сдружението на музеите с подкрепата на различни и политически партии, и с подкрепата на парламента и на различни институции е успяло да дигне до основния държавен стандарт, с който се финансират музеите, най-вече в частта Фонд "Работна заплата“.

"Но за момента все още разликата между сектор "Култура“ и сектор "Образование“ е доста сериозна. Много колеги, особено такива, които са с по-натрупан стаж в институциите, напускат музеите и се преориентират към образованието или към други сектори, защото там възнагражденията са по-добри“.

По думите му проблемът е голям, особено в малките градове, където трудно могат да се удържат качествени кадри с ниско заплащане. Точно затова Сдружението на българските музеи се бори за увеличаването на този стандарт, "за да можем все пак да задържим своите служители, да имаме възможност да назначим нови перспективни по-млади кадри, които да развият тази област. Но това трябва да е държавна политика, защото само на мускули не става“.

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив разказа още, че финансовото подпомагане от страна на община Пловдив допринася много за нормалното функциониране на музеите, но това по-скоро е прецедент и в другите общини рядко се осигуряват финанси за музеите от страна на общините. "Ако ние не успеем да подредим така нашите музеи, че да са привлекателни към туристите и да могат хората да посещават музеите, респективно няма как да генерираме приходи, с които да издържаме институциите си,“ посочи още той, като добави, че с тези средства е немислимо да се модернизират музеите, а по-скоро се разчита на допълнителни средства по различни проекти.


Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Direktorut-na-Prirodonauchniya-muzei-v-Plovdiv-Zapochva-proverka-zashto-chast-ot-parite-po-evroproektite-ne-sa-izplateni-2405071
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.