Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Говорят служители от социалния проект "Патронажна грижа плюс"
Автор: Диана Бикова 13:29 / 03.06.2021Коментари ()3377
©
Нов социален проект започна реализация на територията на община Пловдив от 1 февруари 2021 г.  Целта е да се осигури подкрепа чрез предоставяне на патронажни грижи за възрастни хора и лица с увреждания чрез услуги в домашна среда, както и подкрепа за адаптиране на социалните услуги, делегирани от държавата дейности във връзка с разпространението на COVID-19. Продължителността му е до 1 март 2022 г., предаде репортер на Plovdiv24.bg.

Проектът и дейностите по него бяха представени на пресконференция в Дома на културата "Борис Христов" с участието на зам.-кмета по социална политика Георги Титюков, директора на дирекция "Социална политика" Веселина Ботева и ръководителя на проекта Лилия Кючукова. Преки участници разказаха за работата си на терен с всички 1400 потребители.

Славея Начева работи като социален асистент от 8 години. В момента е сътрудник социални дейности и предоставя мобилни социални услуги на потребители в Дом за стари хора "Св. Василий Велики". Работата е почасова - 4 потребителя по 2 часа дневно, със седмичен график. Обгрижва общо 12 потребителя, всеки със специфични нужди. "Старая се да им осигуря достоен и пълноценен живот като им вдъхвам кураж и надежда, че животът продължава въпреки болестите и уврежданията, които са ги сполетяли" - каза Начева.

Елена Христозова предоставя медицински услуги на възрастни хора с увреждания. "За мен няма значение дали е циганин, българин или много тежък случай. Стремя се с моите познания да помагам на тези хора" - каза медицинската сестра. Понякога й се налагало да върши и несвойствена работа, включително да пазарува, да влезе във връзка с личния лекар или в събота и неделя да носи храна от дома си на самотно живеещи. 

Рехабилитаторът Стефка Лазарова смята, че програмата е великолепна и с нея се връща надеждата на хората, че не са сами и не са забравени. Като пример посочи историята на трудноподвижна жена, която след процедурите по физиотерапия успяла да отиде да гласува, върнала се у дома си пеша и дори се изкачила по стълбите към жилището си, защото асансьорът не работел.  

"Има самотни хора, които нямат близки, и ние сме единствените, които влизат при тях", отбеляза психологът Мария Димитрова.

Подробности гледайте в прикаченото видео!



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Govoryat-sluzhiteli-ot-socialniya-proekt-Patronazhna-grizha-plyus-1090806
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.