Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Райна Петрова лобира в Рим за Източната порта
Автор: Екип Plovdiv24.bg 15:07 / 09.09.2009Коментари ()4265
"Много пловдивчани не знаят какво наричаме Източната порта. Оттук се е влизало във Филипопол и след пресичането на Марица по диагонал се е тръгвало към Константинопол. Имало е триумфална арка, през която са минавали поне двама римски императори. Възстановим ли я, Източната порта ще стане, наред с Античния театър, един от символите на Пловдив", обясни кметът на район "Централен" Райна Петрова на импровизирана пресконференция на открито, сред находките на археологическия комплекс.

В петък сутрин тя заминава за Рим. Получила е персонална покана за участие в международен симпозиум за културно-историческото наследство на Римската империя. В програмата й е включена и среща с колежката й - кмет на район "Централен" в италианската столица, с председателя на общинския съвет. Ще лобира за средства за възстановяването на портата в автентичния й вид. Пълно съдействие за финансиране чрез европейски културни програми е гарантирал евродепутатът пловдивчанин Емил Стоянов, има подкрепата на областната администрация. Милиони ще са нужни за замисленото. Два-три... Още самата тя не знае. Нужен е проект с количествено-стойностна сметка. Трийсет хиляди обеща да приведе за целта общината.

Археологическият комплекс е открит в края на 70-те години на ХХ век от екип с ръководители Лилия Ботушарова и Елена Кесякова. Със своите 13 м това е най-широката римска улица в сравнение с другите, които са по 7 м. От двете страни са оформени тротоари и покрити пространства - портици, фасадата на които е оформена с мраморна колонада в римо-коринтски стил, техните елементи са изпопадали върху настилката на улицата. По времето на Марк Аврелий е построена крепостната стена на града.

Почти две години Райна Петрова работи за Източната порта. След тоталното почистване на мястото, на което под купищата боклуци - дори трупове на умрели магарета, не се виждаше никаква археология, беше направено фотограматрично и геодезно заснемане на откритите 101 фрагмента. 

Двайсетина дни вече се работи по следващия проект - подреждането на фрагментите и детайлите върху дървени скари в естествената им среда. Изпълнител е фирма "Рестстрой", която спечели обявената от кметството обществена поръчка за 20 хиляди лева. 

"Правим инвентаризация и каталогизация на наличния археологически материал. Над 100 елемента са идентифицирани, номерирани и подредени по типове, за да може впоследствие да бъде улеснено подреждането им в една бъдеща възстановка. Елементите бяха както са ги намерили археолозите и както са паднали преди 1500 години", обясни управителят на фирмата Константин Константинов пред репортера на Plovdiv24.bg.

За да се види добре археологическият материал, е направено основно почистване. Изграден е временен път, за да може да влезе кран. "Някои елементи тежат по 7-8 тона, били са на височина 8-10 м преди време. Трябваше да ги съберем, беше нужен много тежък кран, за който направихме този подход. От 1500 години тук не беше стъпвало возило", разказа Константинов.

След приключването на експонирането общината е поела ангажимента да постави висока поне два метра защитна ажурна ограда, през която да може да се виждат разкопките. Петрова не съжалява, че навярно не тя ще пререже лентата на откриването на Източната порта в нейния възстановен блясък. Няма да стигне времето до края на мандата й. Но ще е доволна да остави готовия проект и осигуреното финансиране за осъществяването му. 


(с) ПОТВ


Още по темата: общо новини по темата: 54
15.05.2024 »
06.05.2024 »
01.09.2023 »
25.08.2023 »
31.05.2023 »
30.08.2022 »
предишна страница [ 1/9 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Raina-Petrova-lobira-v-Rim-za-Iztochnata-porta-108872
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.