Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Ученици от Пловдив ще тестват за пръв път иновативен софтуер
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:08 / 10.01.2021Коментари ()4330
©
Съвесем скоро софтуерът за изпитване ChromEx, разработен от шведската компания Online Partner AB, ще бъде тестван пилотно в 4 български училища, съобщиха от Центъра за творческо обучение, партньор на Google Cloud със специализация "Образование" в България и региона, който ще осъществи проекта.

Първите успешни изпитвания са направени в Гьотеборг, Швеция. Официално използването му започна през 2016 г., като се използва за външното оценяване. В момента софтуерът е официалната платформа за изпитване в Гьотеборг и други региони в Швеция. Софтуерът вече се използва успешно и в образователните системи на Норвегия, Испания, Великобритания, Мексико, Чили и други държави.

Проектът е подкрепен от Министерство на образованието и науката (МОН), от което увериха пред "Дневник", че ще могат да коментират ползите от него едва след като се проведе експерименталното му въвеждане в четирите училища и се обобщят резултатите от използването му. Министърът на образованието Красимир Вълчев подкрепи категорично организирането и провеждането на експериментално изпитване. Очакванията са, след излизането на резултатите, в близкото бъдеще този вид изпитване да бъде интегрирано в цялата страна.

Как работи софтуерът

Приложението гарантира провеждането на изпити в сигурна среда, защото се използва на устройства Chromebook, работещи в "заключен" Kiosk режим, разясни пред "Дневник" управителят на Центъра за творческо обучени Александър Ангелов, който е и член на комисията за иновативни училища към МОН.

Учителите създават изпит, който може да включва различни модули - тестови въпроси, попълване на липсващ текст, писане на свободен текст и др. При пускане на приложението устройството се "заключва" и учениците нямат достъп до други сайтове, освен до тези, до които изрично не им е позволено да достигат. Изпитът продължава толкова дълго, колкото е зададено при създаването му, като ученикът може да предаде своята работа по-рано или да постави изпита на пауза, ако се налага да ползва техническа почивка. При изтичане на времето изпитът може да се предаде автоматично, като се отразяват всички попълнени до момента въпроси.

Всяка стъпка от изпита се документира. От създаването на времето и изпитния вариант, до предаването на работата от изпитвания.

Предимствата на технологията

ChromEx е изцяло интегриран с облачната платформа G Suite и визуално я наподобява, за да улеснява работата на учителите. Всеки български учител и ученик има достъп до Google G suite през персонален профил, предоставен от МОН. Така на практика и няма нуждата от специализирано обучение за работа с ChromeEx, всичко е познато.

До 35 хиляди ученици могат да започнат в приложението изпит в един и същи час.

Софтуерът е приложим във всяка форма на обучение. Изпитите за матурите и външното оценяване се провеждат присъствено, но вместо да се разпечатват хартиени варианти, които след това да се сканират и препращат, може просто да се използва лаптоп със софтуера. Могат да се правят изпити по различни теми в един и същи ден, дори в една и съща стая. Квесторите ще запазят ролята си, но тя също ще бъде облекчена.

"Стресът при подготовката, провеждането и отчитането на изпитите значително ще се намали, а представете си каква организация е това, за да се случи физически в цяла България. Онлайн организирането на изпитването е по-гъвкаво и всяка стъпка е записана и проследима. Още повече - този формат на провеждане е в от полза на оценителите и най-вече на самите ученици", е на мнение Ангелов.

Тестването в България

Тестването ще се проведе във Втора английска езикова гимназия "Томас Джеферсън" в София, Езикова гимназия "Иван Вазов" в Пловдив, 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов" и 51 СУ "Елисавета Багряна" в София. Очаква се първите резултати от сигурното изпитване в електронна среда да са готови през пролетта.

Тестването ще продължи до март, като очакваните резултати от него са сигурно и безпроблемно провеждане на различни изпити - олимпиади, контролни и класни работи. До края на учебната година ще се проведат и пробни изпити за Национално външно оценяване чрез приложението, а резултатите от пилотния проект ще бъдат предоставени на регионалните управления на МОН.


Още по темата: общо новини по темата: 675
20.03.2024 »
20.09.2023 »
16.09.2023 »
16.09.2023 »
15.09.2023 »
15.09.2023 »
предишна страница [ 1/113 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Uchenici-ot-Plovdiv-shte-testvat-za-pruv-put-inovativen-softuer-1038228
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.