Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Адвокат от Пловдив разсея мъглата около контактните, карантинирането и болничните
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:30 / 05.11.2020Коментари ()9016
©
Осем месеца след началото на пандемията продължава да има неясни моменти около това, кой се води контактен, кога и как това се официализира и как стоят нещата в работен план.

Адвокатът по медицинско право от Пловдив Мария Шаркова подчерта, че най-големият проблем са нарастващите случаи на положителни пациенти с Ковид-19. Легла лесно се откриват, но медицински специалисти се намират трудно - те не са неизчерпаем ресурс, настоя тя. 

"Въпросите от работодателите и пациентите също са сериозен проблем. Поставянето под карантина става с предписания на РЗИ, то е основанието за издаване на болничен лист. Ако днес преценя, че съм контактна на някого вчера в офиса или в магазина и реша да се самоизолирам, това ще бъде за моя сметка или по силата на неформална уговорка с моя работодател. В тази ситуация не може да се издаде болничен лист, защото е възможно да има злоупотреби", обясни адв. Шаркова. 

Първият ден от болничния лист е денят, в който е установена неработоспособността. Под карантина се поставят контактните на потвърден случай на Ковид-19 след извършване на епидемиологична оценка от служител на РЗИ и издаване на предписание, стана ясно от думите ѝ.

Юристът подчерта пред Bulgaria On Air, че са няколко различните и важни дати. Моментът, от който контактното лице разбира, че е контактувало с член от семейството със симптоми. В тази ситуация е добре да си останем вкъщи. След това идва моментът, в който се взима пробата, последвана от деня с положителния резултат. 

"Лично го изпитах като факт. Няколко дни по-късно тези резултати биват регистрирани в РЗИ. Пак дни по-късно се издават и се връчват самите предписания. Имаме верига от събития. Няма конкретни указания как следва да практикуват общопрактикуващите лекари и от коя дата да се издават болничните листове. Може да бъде предмет на различно тълкуване и да създаде проблеми", разясни адв. Шаркова.

По думите ѝ в Закона за здравето няма дефиниция на "контактно лице". В заповед на здравния министър обаче били посочени няколко критерии, според които едно лице може да се счита за близко контактно - лицата от общо домакинство и лица, които в рамките на 15 минути са имали контакт на разстояние под метър и половина с потвърдения случай. 

Според нея е съвсем логично и разумно работодателите да се притесняват да допуснат на работа човек, чийто срок на изолация е изтекъл, но все още е с положителен PCR. Това е нов вирус, за който нямаме достатъчно категорични данни, отбеляза тя и добави, че в голяма част от случаите тестовете се плащат от джоба на пациента. 

"Когато човек се намира в спешно състояние, всяко лечебно заведение е длъжно да му окаже медицинска помощ. Когато обективно това лечебно заведение не разполага с възможности да хоспитализира пациента и да го лекува, то е длъжно да окаже медицинска помощ в обема, в който е обективно възможно и да поддържа живота на пациента", обясни още адв. Шаркова.


Още по темата: общо новини по темата: 17028
09.05.2024 »
09.05.2024 »
08.05.2024 »
06.05.2024 »
09.04.2024 »
09.04.2024 »
предишна страница [ 1/2838 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Advokat-ot-Plovdiv-razseya-muglata-okolo-kontaktnite-karantiniraneto-i-bolnichnite-1017863
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.