Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Случаят "Сохо" - пример защо българите не вярват на властимащите
Автор: Диана Бикова 08:15 / 05.11.2020Коментари ()15696
©
Случаят с рождения ден в Bar & dinner "Сохо" волно или неволно се превърна в показателен пример защо българите не вярват на властимащите. Богоизбрани персони си позволиха масово мероприятие в условия на епидемична обстановка, строги противоепидемични мерки, криза в здравеопазването. Да не говорим за ограничението за силата на музиката, за което има отделен закон. При това най-нагло обясняват, че не са направили нищо лошо, защото в заведение с 300 места били събрани едва 70 души!

Случката можеше да остане като незабележима бройка в седмичната сводка на Областния кризисен щаб за борба с коронавируса, ако не бяха замесени имена на властимащи и общественици. Такива, които редят дневния ред на пловдивчани, защото заемат важни позиции в йерархията на управлението. Такива, които създават правила и казват, че тези правила трябва да се спазват, а в същото време самите те ги газят безогледно. 

Смешна и нелепа е и историята с наложената глоба на заведението. Позорно ниският размер на санкцията и бързината, с която беше наложена, прилича по-скоро на опит да се тушира скандала и да се отклони общественото внимание, възползвайки се от древното правило, че в България всяко чудо е за три дни. Какъвто и кризисен пиар да се предприеме обаче, дори самият Валери Симеонов лично да дойде и да направи пълна проверка на случая, нищо не е в състояние да изличи лекето и в публичното пространство ще продължи да кънти кръчмарската песен "Черно море - много е добре!...", чиито звуци се разнасят на километри в 3 часа след полунощ.

Докато на плебса се налага глоба от 300 лв. за неносене на маска, онези, които измислят мерките, си правят каквото си искат и демонстрират, че са над всичко и за тях правила няма. И вместо пример - един въпрос: откакто светът и България в частност е в ситуация на епидемия, някой да е чул в ромските махали да има шумни тридневни денонощни сватби и погребения, каквато традиция има този етнос?!

С последните заповеди на здравния министър беше вменено ново задължение на полицаите - униформените да проверяват за маски в градския транспорт. Основното задължение на полицията обаче е да опазва обществения ред и да се намесва, когато има сигнали за нередности. Случаят "Сохо" обаче е прецедент на  правилото. Три пъти са викани полицаи чрез спешния телефон 112 и, когато дошли, видели чия е веселбата и бързо-бързо си заминали, а след тях купонът продължил с пълна сила. Само този факт повдига още въпроси - защо, кой и как?

Защото на мястото са присъствали хора, които са достатъчно високо в обществената йерархия. Персони, чиято позиция ги прави публични личности и които само с едно-две позвънявания по телефона или дори само споменаването на името им става причина проверяващата патрулна двойка да бъде отпратена. 

Проверките от институциите, някои от които уж вече са започнати, са прах в очите на простолюдието, също както и глобата от 3000 лева. По стар български обичай, най-вероятно въпросната проверяваща патрулна двойка ще бъде подложена на неимоверен натиск и на униформените ще им се наложи да изпишат поне две кофи с мастило в обяснения, че нямат сестра.

Безнаказаността от деянията на вип-персоните е бичът на нашето време. Затова плебсът ще продължи да не вярва на властимащите. Хората ще носят маски, защото иначе ще ги глобяват, но в същото време народното недоволство ще продължи невидимо да набъбва, за да изригне в един миг като вулкана Ейяфятлайокутъл.



Още по темата: общо новини по темата: 215
16.03.2024 »
29.02.2024 »
10.02.2024 »
09.02.2024 »
04.11.2023 »
06.10.2023 »
предишна страница [ 1/36 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Sluchayat-Soho-primer-zashto-bulgarite-ne-vyarvat-na-vlastimashtite-1017538
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.