Наближава дебатът за чистия въздух, ето какво предложи "Топлофикация"
Автор: Мариана Панчева 09:15 / 10.02.2018Коментари ()5333
© Plovdiv24.bg
72 200 тона емисии въглероден диоксид са спестени само за една година (октомври 2016 - октомври 2017) заради използването на централно топлоснабдяване в Пловдив. Това отчетоха от ЕВБ Топлофикация на специална пресконференция през седмицата, на нея от дружеството разкриха какви са техните усилия в борбата за по-чист въздух в Пловдив, предаде репортер на Plovdiv24.bg. 

А ето и основните предложения по проекта на програма за подобряване качеството на въздуха в Пловдив. На първо място е насърчаване използването на централно отопление вместо изгарянето на дърва и въглища. 

Второ - смяна на старите горивниинсталации с ТЕЦ. 

Друга мярка засяга новото строителство и препоръчва изграждане на вътрешни отоплителни инсталации, които да дават избор на новодомците какво екологично отопление да използват. 

"За нас е важно да дадем възможност на пловдивчани да ползват екологично отопление. Защото, дори да имаме много нови сгради, както в момента, не всички строители проектират тръба в общите части и така автоматично лишават хората от възможността да се вържат с Топлофикация. Т.е. - дори да имаме тръба на улицата, никой няма да започне да изгражда нова инсталация, когато се е нанесъл в нов блок", описаха ситуацията от дружеството. Не на последно място разходите не са големи, увериха от ЕВН, една тръба не оскъпява имота, а напротив - прави го по-привлекателен.

"Ние не може да задължим никой, но съветваме строителите в тази насока. Въпрос е обаче и Общината да изисква новото строителство да има вътрешна инсталация и да не лишава пловдивчани от алтернатива." 

Друг момент, стимулиращ екологичното отопление, е реконструкцията на отоплителната инсталация от вертикална в хоризонтална. Това е възможно и в момента по програмата за саниране, но повечето от хората не са достатъчно информирани, разказаха от ЕВН. 

"Сега се акцентира на външна изолация, подмяна на дограма, но инсталациите остават със същите проблеми", коментираха от дружеството.

Пилотният проект в Пловдив е реализиран в 7-етажна сграда на ул. "Хан Кубрат", построена през 1975 година. Разходите на апартамент излезли средно 1000 лева, голяма част от тях се поемат от програмата за саниране. Изградени са нова хоризонтална инсталация и отделни разпределителни табла на всеки етаж с отделно разклонение към всеки апартамент. Големият резултата след първите два отоплителни сезона е 87% по-нисък разход за енергия от сградна инсталация, или 2 лева на месец за апартамент за общите части. 

Към момента от тази възможност да се възползвали 3 сгради, в момента и четвърта в район "Тракия". 

Припомняме, че големият дебат и обществено обсъждане на разработения Проект на програма за подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на Общината и Плана за действие към нея за времето от 2018 - 2023 година ще се проведе на 14 февруари, сряда от 12 часа в Дома на културата "Борис Христов". Plovdiv24.bg вече описа подробно кои са всички мерки, заложени в Програмата и Плана към нея - четете ТУК!




Още по темата: общо новини по темата: 377
15.05.2024 »
11.04.2024 »
11.04.2024 »
17.03.2024 »
03.03.2024 »
18.02.2024 »
предишна страница [ 1/63 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Nablizhava-debatut-za-chistiya-vuzduh-eto-kakvo-predlozhi-Toplofikaciya-774481
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.