И.д. кмет Александър Долев и ректорът на ПУ "Паисий Хилендарски" доц. Запрян Козлуджов подписаха официално предварителен договор за създаване на Високотехнологичен парк в Пловдив, предаде репортер на Plovdiv24.bg. На церемонията присъстваше и зам.-ректорът на висшето учебно заведение доц. Невена Милева.
Както вече ви информирахме, в меморандума участват три страни: ПУ "Паисий Хилендарски", Община Пловдив и Техническият университет в града. Общинската институция дарява засега 23 дка земя. Теренът е разположен в Северната индустриална зона на Пловдив, до "Карловско шосе".
"Това е трети пореден проект на Общината с университета. Преди време подарихме 8.5 дка на ПУ-то за изграждането на нова спортна зала. Освен това, дадохме на висшето учебно заведение и сградата, намираща се на ул."Кирил Нектариев" в Стария град, която трябва да се превърне в едно културно средище за студенти и преподаватели", припомни Долев.
От срещата стана ясно, че високотехнологичният парк ще е разположен на около 100 дка площ, които ще бъдат осигурени на по-нататъшен етап от евентуално отчуждаване и заменки на имоти в близост до терена. Разбра се още, че ще се търсят около 100 млн. евро инвестиции от китайски инвеститори, които още преди време проявиха интерес към идеята.
"Според нормативните изисквания, технологиченият парк трябва да има три основни сградни комплекса: конферентен център, бизнес инкубатор и технологичен трансферен център. 30% от площта на парка трябва да бъдат зелени площи-площадки, паркинг и т.н.", поясни зам.-ректорът на ПУ-то доц.Невена Милева, чийто дело е изготвянето на бизнес стратегическия план на проекта.
Проектът минава през няколко етапа, като първият е новият общински съвет на Пловдив да гласува отдаването на терена, а сред това следва представянето на бизнес-плана на китайския посланик и китайски инвеститори, които са съгласни на почти 100% с българските предложения.
Според ректора на университета доц. Запрян Козлуджов, "китайците са готови да инвестират в ноу - хау, което да ги представи с разработки в Европа". Учени от двете висши учебни заведения, участващи в подписването на меморандума, предлагат да се развиват хранителни технологии, информационно - комуникационни технологии и мобилни устройства за здраве.
Припомняме, че преди време и.д. кмет на Пловдив обясни за Plovdiv24.bg, че наименованието "високотехнологичен" парк идва от това, че в него ще се извършва научно-изследователска дейност. Там ще се разработват изобретения, които да бъдат доведени до практическото им производство, тоест всички идеи, родили се в пловдивските университети, могат да се доразработват и развиват тук.