Шефката на платежната система "Борика": Преводите на потребителите автоматично ще се осъществяват в евро
Автор: Цоня Събчева 19:54 / 01.05.2025Коментари ()12675
©
Няма да има промени при картовите и платежните операции след въвеждане на еврото. Това каза директорът на картова и платежна система "Борика“ Стоилка Арсова в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".  

След приемане на еврото преводите на потребителите автоматично ще се осъществяват в евро независимо дали плащането се извършва през разплащателна сметка, банкови платежни карти или ваучери за храна, обясни тя. "БНБ, банковата общност и "Борика“ работят активно от няколко години по присъединяването към платежната система на Европа. Крайният потребител няма да усети нищо, защото отзад стоят едни разработки по миграцията на плащанията, които се извършват по стандарт на евросистемата“, обясни Арсова.

Като Национална картова и платежна система на България "Борика“ се включва в евросистемата миналата година под егидата на БНБ. Още през 2022 г. "Борика“ въвежда незабавни плащания в лева по програма Blink по стандарт на SEPA. "През "Борика“ се обслужват около 20 банки и 10 платежни институции, които поетапно се включват към системата. В момента те започват да предлагат тази услуга и в евро“, поясни Стоилка Арсова.

"Борика“ работи активно по интеграцията на платежните системи не само за хармонизираните в SEPA услуги. "Сега пускаме плащанията по мобилен телефон и в Европа, т.е. може да преведете пари по мобилен телефон в Гърция, Испания или Поругалия, като това ще се разраства поетапно. Подготвени сме за абсолютно всички нови платежни методи, които се въвеждат в еврозоната“, допълни тя.


Още по темата: общо новини по темата: 663
02.05.2025 За какво да сме подготвени в периода на двойно обращение на левове и евро?
01.05.2025 Страховете от влизането ни в еврозоната: Оставаме безгласна буква?
01.05.2025 Предлагат валутният курс на лева да бъде фиксиран към долара вместо към
еврото
30.04.2025 Мнение за влизането на България в еврозоната: Това малко ми прилича като да се качим на "Титаник" малко преди да се нахака в айсберга
29.04.2025 Стоки и услуги, които не подлежат на двойно обозначение на цените
28.04.2025 Теменужка Петкова: България очаква положителни заключения за влизането в еврозоната
предишна страница [ 1/111 ] следващата страница

Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Shefkata-na-platezhnata-sistema-Borika-Prevodite-na-potrebitelite-avtomatichno-shte-se-osushtestvyavat-v-evro-2540640
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.