По времето на соца научно-техническото разузнаване нямало капацитет, ползвало учени като доверителни връзки
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:55 / 05.03.2024Коментари ()5554
©
Оперативните работници в научно-техническото разузнаване не са имали необходимите познания в съответните технически области и поради тази причина са ползвали учени като доверителни връзки при решаването на различни проблеми в своята дейност.

Това разкрива документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува.

Той представлява строго секретен отчетен доклад за работата на отдел VII през 1965 г. в Първо управление на ДС (разузнаването).

Въпросният отдел е създаден същата година и е натоварен с "придобиването“/кражбата на западни технологии, с които да се подпомага техническата изостаналост на плановата соц икономика по подобие на аналогична структура в съветския КГБ.

Освен, че са се занимавали с попълване на щатните бройки в отдела за научно-техническо разузнаване (НТР) през първата година от съществуването си, оперативните работници са принудени да ползват познанията на различни учени, които са водили като "доверителни връзки“.

В строго секретна заповед на министъра на вътрешните работи за агентурния апарат на ДС от 1956 г. e дадено следното определение за доверителна връзка:

"В отделни случаи, когато вербуването на агентура е нецелесъобразно и са изчерпани всички други възможности, разрешава се за изпълнението на някои задача на органите на ДС да се установяват доверителни връзки с лица из средите и членовете на БКП, активисти на ДНСМ и други проверени и патриотично настроени граждани, умеещи да пазят тайна и годни да изпълняват възложените им оперативни задачи.“

Така например оперативните работници от НТР са ползвали компетенциите на учени при уточняване на възможностите на набелязани за вербовка и квалификация чужди обекти.

По това време НТР не разполага с оперативни работници зад граница и се опитва да привлича агенти сред чуждестранните специалисти, които тогава посещават страната.

По същата причина придобиването на агентура в чужбина се е извършвало от Центъра (разузнавателното управление), а не от самия отдел за научно-техническо разузнаване.

НТР се оплаква, че на оперативните работници в резидентурите в чужбина "липсва вкус за придобиване на информация по научно-техническите въпроси“.

Документът е включен в сборника "Държавна сигурност и научно-техническото разузнаване", издание на Комисията по досиетата, 2013 г.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Po-vremeto-na-soca-nauchno-tehnicheskoto-razuznavane-nyamalo-kapacitet-polzvalo-ucheni-kato-doveritelni-vruzki-2028203
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.