Социалните в Пловдив обясниха защо отказват помощи на украинчета
Автор: Диана Бикова 11:02 / 20.02.2024Коментари ()7497
© Plovdiv24.bg
По повод информацията на Plovdiv24.bg, че социалните служби в Пловдив отказват помощи за украински деца, а съдът връща преписките за ново произнасяне, отправихме запитване към Агенцията за социално подпомагане. Ето какво ни отговориха официално относно правото на отпускане на еднократни и месечни семейни помощи по Закона за семейни помощи за деца:

- Колко молби за еднократна и месечна помощ са подадени в АСП - Пловдив от украински граждани? 

- За периода от 01.01.2023 г. до настоящия момент в дирекция "Социално подпомагане“-Пловдив са постъпили общо 38 заявления-декларации от украински граждани за отпускане на еднократни и месечни семейни помощи по Закона за социалните помощи за деца (ЗСПД), от които еднократни семейни помощи – 32 броя и месечни семейни помощи – 6 броя.

- Колко са одобрени?

- След приключени съдебни производства към настоящия момент са отпуснати семейни помощи по 9 заявления.

- Колко са отказани?

- Понастоящем по 29 заявления-декларации за отпускане на семейни помощи за деца е отказано отпускане.

- На какви основания са отказани?

- Предоставянето на семейни помощи за деца е уредено в Закона за семейните помощи за деца и по-конкретно в чл. 3, според който право на семейни помощи за деца имат:

1. бременните жени - български граждани;

2. семействата на българските граждани - за децата, които отглеждат в страната;

3. семействата, в които единият от родителите е български гражданин за децата с българско гражданство, които отглеждат в страната;

4. семействата на роднини, близки или приемни семейства - за децата, настанени по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;

5. бременните жени - чужди граждани, и семействата на чужди граждани, които постоянно пребивават и отглеждат децата си в страната, ако получаването на такива помощи е предвидено в друг закон или в международен договор, по който Република България е страна.

Лицата, които не са български граждани, попадат в обхвата на т. 5. При тази хипотеза чуждите граждани, каквито са и гражданите на Украйна, трябва да отговарят и на двете изисквания, посочени в горната разпоредба, а именно да пребивават постоянно в България и по отношение на тях да е предвидено да получават такава помощ в закон или в международен договор, по който България е страна. Към настоящия момент не е предвидено в друг закон или в международен договор, по който Република България е страна, получаването на парични помощи за деца от граждани на Република Украйна.

Предвид гореизложеното и на основание чл.3, т.5 ЗСПД в случаите, в които се касае за семейства (чужди граждани) и децата им са чужди граждани и получаването на такива помощи не предвидено в друг закон или в международен договор, по който Република България е страна, не се отпускат семейни помощи (еднократни или месечни) по смисъла на ЗСПД.

- След съдебните решения, чиито определения са окончателни, на колко украински граждани са изплатени помощи?

- След постановяване на съдебните решения директорът на ДСП-Пловдив или упълномощено длъжностно лице съгласно указанията на съда се произнася с нови административни актове, с които се отпуска помощта.

Към настоящия момент на 9 семейства са отпуснати семейни помощи в изпълнение на задължителните указания, дадени със съдебните решения на Административен съд-Пловдив.

- Колко украински граждани имат право на помощи за деца? По какъв ред се изплащат?

- При действащото българско законодателство няма правно основание за предоставяне на социална помощ за деца на чужди граждани, за които не са кумулативно изпълнени предвидените изисквания. Такава може да бъде предоставена в изпълнение на решение на съда.


Още по темата: общо новини по темата: 4447
17.05.2024 »
15.05.2024 »
06.05.2024 »
04.05.2024 »
29.04.2024 »
29.04.2024 »
предишна страница [ 1/742 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Socialnite-v-Plovdiv-obyasniha-zashto-otkazvat-pomoshti-na-ukraincheta-2010637
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.