Възстановиха художественото осветление на църквата на Асенова крепост
Автор: Екип Plovdiv24.bg 17:02 / 28.06.2010Коментари ()2009
©
От една седмица, по инициатива на кмета на общината д-р Христо Грудев, е възстановено художественото осветление на църквата "Св. Богородица - Петричка" на Асеновата крепост. Лампите, които осветяват църквата, се изгаснали преди 30 години и досега осветлението не е било поддържано. Петте лампи са монтирани напълно безплатно от алпинисти от асеновградския рокерски клуб "Торнадо" и фирмата-изпълнител. Монтажът е извършен чрез алпинистки способи, както бе изчистен от растителността и северния склон на крепостта.

При реализиране на проекта "Асеновград - свещената порта на Родопите", ще бъде реализирано художествено осветление на самата крепост. През последния уикенд на Асенова крепост са събрани 1457 лева от такси от посетители, като за цялата 2009 г. приходите са 1240 лева. Това съобщи кметът д-р Христо Грудев. През почивните дни крепостта е посетена от над 500 души организирани в групи или индивидуално. Това стана възможно, след като правото на стопанисване на Асенова крепост бе прехвърлено на община Асеновград с решение на МС. Завишените приходи са и следствие на въведената Наредба, такса вход и най-вече въвеждането на стриктен контрол. До момента на крепостта имаше въведена само такса беседа и то пожелание на туристите.

Община Асеновград подновява идеята за извършване на ДНК анализ на костите, които бяха открити преди 3 години в района на крепостта. Оформени бяха две позиции - едната, че това е скелета на Иванко, убиецът на Асеня, а другата - че няма нищо общо с династия на цар Колоян. Скелетът е на почти двуметров мъж, прободен в гърба и погребан под стената на крепостта. Останките се пазят Историческия музей. Последните категорични данни за Иванко са от 1200 година, когато е бил в Станимака, примамен от византийския император да се върне от крепостта при Кричим. В полза на твърденията, че това е скелета на Иванко е високият ръст, тъй като е известно, че е бил изключително висок и едър мъж. За идентифициране на костите ще бъде направен и ДНК анализ на костите на цар Калоян, които се съхраняват във Велико Търново. Сходство в двете ДНК може да докаже дали има родство, защото двамата са братовчеди.


Още новини от Регионални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/regionalni/Vuzstanoviha-hudozhestvenoto-osvetlenie-na-curkvata-na-Asenova-krepost-173751
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.