 © | Процесът по редоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост ще бъде изключително сложен. Ангажиментът, който е поет, е доста твърд, и е поет скоро. ЕК е скептична към всякакво такова предоговаряне". Това каза в ефира на NOVA енергийният министър Росен Христов.
Той не отрече, че Европа планира след 2030 г. замърсяването да е 0% и съответно да закрие тези предприятия, но подчерта, че това трябва да стане плавно и добре планирано. "Това нещо да стане, без да се застраши националната сигурност или енергийната сигурност на страната - т.е. за период, в който ние имаме възможност да изградим заместващи мощности със същите възможности като въглищните електроцентрали, тъй като те осигуряват не само енергия, но и системни услуги за балансиране на енергийната система", коментира още ресорният министър.
Христов заяви още, че е оптимист и вярва в успеха. "Вярвам, че ще успеем да го направим, работим по това нещо от месеци. Знам колко е сложно, знам, че шансовете са минимални, длъжни сме да опитаме, защото това е енергетиката на България", каза още енергийният министър.
По думите на Христов план за преминаването на хората, заети в бранша, в друг - няма. "В момента няма план, такива се разработват. Териториалните планове, които уреждат прехвърлянето на хората от една индустрия – в друга, са направени, също като Плана за възстановяване и устойчивост, некомпетентно. Не ги внесохме умишлено и в момента ги преработваме", каза още той. |