© | Реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП) отново бе тема на дискусии по време на последния Съвет по селско стопанство и рибарство в Брюксел.
ОСП и преговорите за бюджета за 2021 г.
Отново бе подчертано, че се работи в посока да бъде приет общ подход на Съвета през месец октомври. Земеделските министри обсъдиха с приоритет зелената архитектура, включване на заключенията на Европейския съвет относно МФР в бъдещата система за директни плащания и новия модел на изпълнение.
Много от министрите одобряват въвеждането на единен за целия ЕС минимален дял на непродуктивни площи, както и по-гъвкаво и доброволно определяне на таван за директните плащания. Въвеждането на задължителни екосхеми с двугодишен пилотен етап беше подкрепено от част от държавите членки.
Министрите настояха за повече яснота относно одобряването на националните стратегически планове, както и за по-опростена политика.
По време на заседанието бяха обсъдени и въпроси, свързани с търговията на агростоки и предстоящите преговори за свободна търговия с трети държави.
Франция излезе с декларация относно необходимостта от развиване на растителните протеини в Европа, като целта е да се намали силната зависимост от вноса.
Испания отново призова за запазване на настоящия бюджет за програмата, предназначена за най-отдалечените райони.
Чешката република и Италия представиха набор от принципи, които да важат за етикетирането на храните на лицевата страна на опаковката.
Чешката република призова Европейската комисия да направи предложение за забрана в ЕС на добиването на яйца от кокошки носачки в клетки до 2030 г.
Германия пък даде информация за актуалното положение с Африканската чума по свинете (АЧС) в страната и предприетите мерки.
Следете темата и на cap4us.agri.bg.
|