 © | Във Варна няма данни за употреба на ивермектин, съобщи за Радио Варна проф. Николай Пенков, изпълнителен директор на Специализираната болница за активно лечение по кардиология /СБАЛК/ в морската столица. В България опитът с този медикамент е изключително малък - предимно в "Пирогов":
"Няма нито едно клинично изследване, което да доказва благоприятни ефекти при лечение на КОВИД-инфекции. Имайки предвид и страничните ефекти, с които е придружено подобно лечение, ние трябва да изключим желанието си да прилагаме подобен медикамент в нашата практика."
Лечението на COVID-19 с ивермектин създава огромен риск за здравето и живота на населението, заявяват в свое становище от Българския кардиологичен институт, подписано и от проф. Пенков. Страничните ефекти са "кожни обриви, гадене, повръщане, диария, болки в стомаха, подуване на лицето или крайниците, нежелани неврологични събития, внезапно спадане на кръвното налягане, увреждане на черния дроб и дори внезапна сърдечна смърт."
Продуктът, който се използва във ветеринарната медицина бе регистриран у нас и за хуманна употреба на 15 януари 2021 година. От дълго време лекари незаконно го предписват като "чудодейна панацeя“ за лечение на COVID- инфекция на пациенти, някои от които впоследствие са развили двустранна пневмония. Употребата от хора на таблетки или капсули ивермектин крие многобройни потенциални и реални опасности за здравето и живота на хората, поради липсата на доказана терапевтична ефикасност и заради неясната му токсичност. |